Aktualizacja strony została wstrzymana

Gruzini obchodzą Dzień Okupacji Sowieckiej

Gruzja obchodzi po raz pierwszy „Dzień okupacji sowieckiej”, upamiętniający tragedię Gruzinów po podbiciu republiki w 1921 roku przez Armię Czerwoną. Stosunki z Rosją są napięte po wojnie w sierpniu 2008 roku o kontrolę nad Osetią Południową.

„Jest to najbardziej tragiczny dzień w naszej najnowszej historii” – powiedział premier Gruzji Nika Guilauri podczas uroczystości w Tbilisi.

90 lat temu odziały sowieckie opanowały Gruzję, tłamsząc młodą republikę, niezależną od Moskwy zaledwie od trzech lat, wprowadzając reżim komunistyczny, który trwał przez 70 lat, do rozpadu Związku Radzieckiego.

Upamiętniając tę rocznicę, ustawiono pomnik na cześć trwającej trzy lata „pierwszej republiki” i zorganizowano konkurs w szkołach na najlepszą pracę przedstawiającą podobieństwa pomiędzy inwazją w 1921 r. i wojną rosyjsko-gruzińską w sierpniu 2008 r. o kontrolę nad Osetią Południową, prorosyjski region separatystyczny.

„Rosja ma stale ambicje imperialistyczne i niestety Gruzja znajduje się w ich kręgu: w 1921 r. Armia Czerwona ją zaanektowała i w 2008 r. po raz wtóry Rosja uderzyła na Gruzję” – powiedział deputowany Petre Ciskariszwili.

„To, co się zdarzyło w 2008 r., pozwala nam zrozumieć, co nasi przodkowie przeżyli w 1921 r. Jak 90 lat temu, w 2008 r. rosyjskie władze usiłowały unicestwić gruzińską demokrację i gruzińskie państwo” – powiedziała 16-letnia Tornike Beridze, zwyciężczyni konkursu.

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w Muzeum Okupacji Sowieckiej, utworzonym w Tbilisi w 2006 r. Wielu rosyjskich polityków skrytykowało wtedy otwarcie muzeum, uważając je za propagandę nacjonalistyczną.

W muzeum znajduje się kolekcja fotografii, filmów archiwalnych, plakatów i dokumentów związanych z inwazją Armii Czerwonej, czystkami stalinowskimi i walką o niepodległość.

W okresie rządów komunistycznych zginęło około 80 tys. Gruzinów, a około 400 tys. uznanych za wrogów ludu – deportowano.

Za: niezalzezna.pl | http://niezalezna.pl/6612-gruzini-obchodza-dzien-okupacji-sowieckiej

Skip to content