Ekonomiści ostrzegają: Grecja nie spłaci swojego zadłużenia

Aktualizacja: 2011-02-25 11:52 am
Greckie zadłużenie rośnie gwałtownie, mimo podjętych środków jego ograniczenia. Grupa wpływowych ekonomistów z The European Economic Advisory Group (EEAG) ostrzega, że greckie zadłużenie trzeba będzie ponownie poddać restrukturyzacji. Wierzyciele muszą zrezygnować z co najmniej 30 proc. swoich należności. Ekonomiści mówią, że Grecja, by przezwyciężyć kryzys, musi zrezygnować z euro, albo zastosować większe cięcia wydatków. W opublikowanym ostatnio raporcie, ekonomiści z EEAG stwierdzili, że wdrożony przez rząd program oszczędnościowy, jest „niewystarczający”, by kraj mógł spłacić swoje zadłużenie. Podkreślili, że jeśli nie zostaną wprowadzone drastyczne zmiany i wyczerpią się środki pomocowe udzielone przez kraje Unii, może ona nie być w stanie refinansować się na rynkach europejskich. Rząd Grecji cały czas utrzymuje, że spłaci każdego eurocenta i że zacznie redukować swoje zadłużenie od 2014 r. EEAG przestrzegła instytucje europejskie przed udzielaniem Grecji kolejnej długoterminowej pożyczki. Ekonomiści stwierdzili, że kraj ten musi wrócić do swojej waluty- drachmy, albo zastosować jeszcze większe cięcia wydatków, w tym obniżyć jeszcze bardziej pensje. Niedawno gazeta „Süddeutsche Zeitung” pisała, że banki europejskie pozbyły się złudzeń, iż Grecja kiedykolwiek będzie w stanie spłacić wszystkie swoje długi. Prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Thomas Mirow już dziś mówi o nieuniknionej restrukturyzacji zadłużenia greckiego i konieczności  zrezygnowania z około 30 proc. wierzytelności. Poważne problemy z zadłużeniem ma również Portugalia. W kwietniu rząd będzie musiał wypłacić odsetki należne za obligacje państwowe. Ekonomiści przewidują, że rząd Portugalii zwróci się o pomoc do instytucji międzynarodowych. Sytuacja Hiszpanii także nie naprawa optymizmem. Jak podał tamtejszy bank centralny, banki krajowe nie będą w stanie odzyskać ponad 100 mld euro pożyczonych na zakup i budowę nieruchomości. Źródło: SpiegelOnline, AS
Za: PiotrSkarga.pl -- [Org. tytuł: « Ekonomiści straszÄ…: Grecja nie spłaci swojego zadłużenia »]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=33362 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]