“Tropiciel nazistów” odpowie przed sądem

Aktualizacja: 2011-02-24 12:56 pm

Efraim Zuroff, związany z Centrum Wiesenthala inicjator „Operacji Ostatniej Szansy”, mającej na celu wytropienie i pojmanie ukrywających się po wojnie nazistowskich zbrodniarzy, odpowie przed sądem za fałszywe oskarżenie Sándora Képíró, którego pomówił o czynny udział w masakrze ludności żydowskiej w Nowym Sadzie, 23 stycznia 1942 roku.

92-letni Sándor Képíró znalazł się na liście najbardziej poszukiwanych przez Zuroffa zbrodniarzy po tym, gdy w lutym 2005 roku Centrum Wiesenthala otrzymało informację o mieszkającym w Budapeszcie mężczyźnie, który najprawdopodobniej zamieszany był w czystki etniczne podczas drugiej wojny światowej. Śledztwo przeciwko Węgrowi nie wykazało jednak niczego szczególnego, a zebrane przez żydowskie centrum tropicieli nazistów materiały nie przekonały węgierskiej prokuratury.

Képíró przyznaje, że w Nowym Sadzie był zmuszony wykonywać rozkazy przełożonych. Dodaje jednak, że nie ponosi winy za zbrodnię, którą tam popełniono. „ – Moim obowiązkiem było wziąć udział w policyjnej obławie. Nikogo nie zabiłem. W Nowym Sadzie ani razu nie użyłem broni.” – mówi.

Działające od 1977 roku Centrum Szymona Wiesenthala niejednokrotnie wysuwało fałszywe oskarżenia wobec domniemanych nazistów. Większość procesów przeciwko tej instytucji kończyło się umorzeniem.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=33308 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]