Irlandia: medykament wywołujący poronienie bez recepty

Aktualizacja: 2011-02-24 12:45 pm

Irlandzka Rada Medyczna zezwoliła na sprzedaż bez recepty „leku” antykoncepcyjnego, wywołującego poronienie. Z decyzji Rady cieszą się środowiska lobbujące za tzw. planowaniem rodziny. Obrońcy życia ostrzegają, że ta „nieodpowiedzialna decyzja” może mieć poważne konsekwencje medyczne.

Rada dopuściła do sprzedaży medykament o nazwie NorLevo, który należy do grupy środków tzw. antykoncepcji awaryjnej, czyli wywołującej poronienie dziecka poczętego we wczesnej fazie rozwoju. Udostępnienie specyfiku bez recepty stanowi zagrożenie, zwłaszcza dla osób młodych, które będą po niego sięgały bez wiedzy i zgody rodziców, narażając się na komplikacje medyczne, np. na silny krwotok. 

Dr Sean Ó Domhnaill z Life Institute mówi: – W przypadku zagrożenia życia, rodzice nawet nie będą wiedzieli, że ich dziecko wzięło ten środek. Będą nieświadomi zagrożenia, zwłaszcza jeśli wystąpi duże krwawienie. Dr Ó Domhnaill stwierdził, że jest to „nieodpowiedzialna decyzja Rady Medycznej”. 

Organizacja The Choice Ireland cieszy się z dopuszczenia specyfiku do sprzedaży bez recepty. To pozwoli, jej zdaniem „znacznie zwiększyć dostęp irlandzkich kobiet do antykoncepcji w kluczowym okresie”. Rzeczniczka Irlandzkiego Stowarzyszenia Planowania Rodziny zauważyła, że Irlandia stała się 18. krajem na świecie, w którym dopuszcza się do powszechnej sprzedaży ten środek.

Rada podjęła decyzję o dopuszczeniu specyfiku do sprzedaży po wielomiesięcznym sporze toczonym z siecią aptek Boots, która nagłośniła sprawę, twierdząc, że znalazła lukę prawną, która pozwala na sprzedaż pigułek poronnych poza aptekami i bez recepty, mimo że prawo irlandzkie wymaga, aby sprzedaż tego typu specyfików odbywała się po okazaniu recepty.

Decyzją Rady zaskoczeni są farmaceuci. Stowarzyszenie Farmaceutów umieściło na swojej stronie internetowej oświadczenie, przypominając, że zgodnie z irlandzkim prawem nie można wydawać specyfików medycznych osobom poniżej 17 roku życia, bez zgody i wiedzy rodziców. Nakazano także, aby informowano o wszystkich przypadkach łamania prawa w tym zakresie.

Katie Robinson z organizacji The Youth Defence przypomniała, że udostępnienie tabletek poronnych młodzieży wcale nie przyczynia się do zmniejszenia liczby niechcianych ciąż, co potwierdzają statystyki w Wielkiej Brytanii.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=33284 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]