Jarosław Kaczyński: podważono jeden z fundamentów UE

Aktualizacja: 2011-02-22 11:15 am

„Podważono jeden z fundamentów Unii Europejskiej” – powiedział Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas międzynarodowej konferencji „Konsekwencje i zagrożenia budowy gazociągu Nord Stream”.

„Polityka bezpieczeństwa, z natury rzeczy, musi odnosić się do czarnych scenariuszy. Jeżeli przyjmiemy, że z jednej strony UE dysponuje ogromną mocą regulacyjną, a z drugiej strony nie przestrzega elementarnych zasad solidarności, to dla wielu państw powstaje pytanie – jaki sens ma uczestniczenie w takim przedsięwzięciu? (…) Bez przestrzegania i stosowania tej zasady Unia nie może się rozwijać” – podkreślił lider Prawa i Sprawiedliwości.

Budowa Nord Stream Jarosław Kaczyński nazwał „nową sytuacją”, która przybrała najwyraźniejszą formę w postaci „chorego związku” między polityką a gospodarką. Zdaniem Prezesa PiS obecnie mamy do czynienia z „prywatyzacją i spieniężeniem” pewnych decyzji, a bezpośrednio można to pokazać na przykładzie dwóch byłych premierów.

Polska ma oczywisty interes w tym, żeby zespół portowy Szczecin-Świnoujście mógł działać w pełni i mógł konkurować z portem w Rostoku. to trzeba jasno powiedzieć. mamy prawo do takiej konkurencji – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

„Jeżeli UE ma być obszarem wolnej konkurencji, to nie wolno tworzyć sztucznie skonstruowanych mechanizmów, które tę konkurencję radykalnie ograniczają. To, że w ciągu ostatniego dwudziestolecia nie zbudowano m.in. dróg do tych portów, to jest nasza polska wina. Ale nie wolno nam się zgadzać na celowe zmierzanie do tego, by jedni mieli przewagę, a drudzy byli od początku na straconej pozycji. W żadnym wypadku nie wolno nam się na to godzić. Musimy wykorzystać wszystkie metody, by to odwrócić” – mówił Jarosław Kaczyński.

Konferencja została zorganizowana przez Grupę Europejskich konserwatystów i Reformatorów. Do udziału w niej zaproszeni zostali także przedstawiciele konsorcjum Nord Stream. W imieniu spółki przemawiał dyrektor zezwoleń Dirk von Ameln. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele prezydencji węgierskiej w UE, europosłowie, w tym m.in. przewodniczący delegacji PiS w PE prof. Ryszard Legutko i eurodeputowany Marek Gróbarczyk, parlamentarzyśc RP, rybacy, reprezentanci rządu, zachodniopomorscy samorządowcy.

onet.pl, inf. wł.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=33103 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]