Polska Tuska-Komorowskiego: Za paliwo płacimy 3x więcej niż Niemcy

Aktualizacja: 2011-02-22 10:56 am

Polacy płacą za benzynę 3 razy więcej niż Niemcy i 3,5 raza więcej niż Francuzi. Mimo że nominalnie w Polsce cena paliwa paliwa jest niższa, to biorąc pod uwagę fakt, iż nad Wisłą jest najniższa w UE stawka za godzinę pracy, realna wartość benzyny jest większa niż w krajach Europy Zachodniej.

W Polsce godzina pracy za najniższą stawkę umożliwia zakup 1,3 l benzyny 95. Tymczasem za naszą zachodnią granicą za najmniejszą płacę godzinową można kupić już 4 l benzyny. Jeszcze lepiej przedstawia się sytuacja we Francji, gdzie najmniej zarabiający po godzinie pracy mogą pozwolić sobie na zakup 4,5 l benzyny, a w Irlandii – nawet 5 l.

Proporcje te nie pozostają bez wpływu na możliwości podróżowania. Jak informuje RMF FM, na 600-kilometrową wyprawę z Warszawy do Berlina potrzeba 50 l benzyny. Aby zarobić na pełny bak, pracujący za najniższą stawkę Polak musi przepracować 38 godzin, czyli prawie cały tydzień, podczas gdy w Niemczech udaje się to już po 12 godzinach pracy.

Źródło: RMF FM

Za: MyPiS.org -- [Org. tytuł: « Za paliwo płacimy znacznie więcej niż Niemcy»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=33094 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]