Szwecja odmówiła ekstradycji do Niemiec obywatela Danii oskarżonego o „negowanie Holokaustu”

Göran Lambertz, jeden z najwyższych przedstawicieli systemu sprawiedliwości w Szwecji, stwierdził że obywatel Danii określany jako „neonazista” nie może być wydalony ze Szwecji do Niemiec, gdyż nie popełnił on żadnego przestępstwa obowiązującego w Szwecji – pisze szwedzki portal The Local.

Lambertz, zajmujący popularne stanowisko „Rzecznika Sprawiedliwości” (justitiekansler), sprzeciwił się żądaniom prokuratora z Frankfurtu nad Menem, który oskarżył obywatela Danii mieszkającego obecnie legalnie w Szwecji o „nienawiść, rozprowadzanie muzyki gloryfikującej siłę białego człowieka, rasizm i negowanie Holokaustu”. Niektóre z płyt CD zawierających „neonazistowską, generalnie rasistowską i negującą Holokaust treść”, były rozprowadzane na terenie Niemiec, co stanowi naruszenie surowych przepisów obowiązujących w tym kraju.

Strona niemiecka zażądała ekstradycji, zarówno od Danii jak i Szwecji, jednak w Szwecji spotkała się z odmową. Dania zaoferowała natomiast pomoc prawną stronie niemieckiej. W październiku br., Dania pomogła w ekstradycji dwóch osób, obywatela Niemiec i Dani: Stefana Günther i Flemminga Christiansen, oskarżonych o „udział w ruchu neonazistowskim”. Rozprowadzali oni płyty CD z muzyką „gloryfikującą siłę białego człowieka”, poprzez duńskie wydawnictwo płytowe Celtic Moon.

W przypadku obywatela Danii, któremu zarzuca się dystrybucję nielegalnych płyt CD, strona szwedzka odmówiła pomocy prokuraturze niemieckiej. Chociaż produkowane w Australii płyty CD były rozprowadzane w Szwecji, zarówno drogą pocztową oraz przy użyciu samochodu, to jednak w przypadku rozprowadzania drogą pocztową objęte są ochroną prawną obowiązującą w Szwecji, a w przypadku przewozu samochodem, Göran Lambertz uważa zarzuty za nie wystarczające do zatwierdzenia ekstradycji.

Największymi promotorami wprowadzenia obowiązującego we wszystkich krajach rygorystycznego prawa ścigającego przestępstwa określane mianem „przestępstw na tle nienawiści” oraz penalizacji tzw. negowania Holokaustu, są wpływowe środowiska żydowskie. Pragną one w ten sposób uciszyć jakąkolwiek dyskusję, w tym prace naukowe, dotyczące problematyki II Wojny Światowej i wydarzeń określanych mianem „Holokaustu”. Środowiska te są również tradycyjnymi promotorami tzw. różnorodności społecznej, wspierając imigrację i rozluźnianie etnicznych więzów społecznych. Zjawiska te są korzystne dla diaspory żydowskiej.

Skip to content