Aktualizacja strony została wstrzymana

Bank Światowy do polskiego rządu: świetna robota z planem obniżenia emerytur, jeszcze tylko podnieście składkę do OFE – Robert Gwiazdowski

Gazeta Wyborcza „dotarła” do raportu przygotowanego dla polskiego rządu w marcu ubiegłego roku przez Bank Światowy. „Polska reforma emerytalna to świetna robota” – piszą w nim eksperci banku. [link]

Jak czytamy w GW: „chwalą Polskę zwłaszcza za to, że już w 2024 roku nie będziemy musieli dopłacać do systemu emerytalnego z budżetu. Z wyliczeń Banku Światowego wynika, że w kolejnych latach mamy mieć nawet nadwyżkę. Początkowo będzie ona niewielka – w 2030 roku sięgnie 0,5% PKB. Z czasem będzie rosła – do 1% PKB w 2036 roku i 1,5% w 2075 roku.

„To niezwykłe osiągnięcie, biorąc pod uwagę starzenie się polskiego społeczeństwa” – ocenia BŚ. „Eksperci przyznają jednak, że udało się to osiągnąć, bo emerytury w przyszłości będą bardzo niskie. Stopa zastąpienia (czyli stosunek ostatniej pensji do pierwszej emerytury) spadnie z obecnych 65% do 40% w 2035 roku i zaledwie 30% w 2075 roku”!!!!!

To się nazywa sukces. Reforma uratuje finanse publiczne bo… emerytury będą niższe! I do tego potrzebne były OFE. A bez OFE nie można było obniżyć emerytur??? I zostawić jeszcze w systemie te paręnaście miliardów wynagrodzenia OFE pobieranego – jak w końcu przyznają (co prawda nie wprost tylko bardzo pokrętnie) – zwolennicy OFE za obniżenie stopy zastąpienia.

Bank Światowy radzi też: „podnieście składkę do OFE (podkreślenie moje) i poprawcie ich działanie”. Z artykułu w Wyborczej nie wynika tylko, czy „podniesienie składki do OFE” ma oznaczać obniżenie jej do ZUS, czy też dodatkową podwyżkę ponad dotychczasowe 19,52%?

Ja natomiast „dotarłem” do książki Mitchella A. Orensteina – Profesora Johns Hopkins University – „Privatizing Pensions: The Transnational Campaign for Social Security Reform” (Pricenton University Press, 2009), za którą autor otrzymał nagrodę International Political Science Association ”²s Research Committee on the Structure of Governance.

Bardzo chciałbym się dowiedzieć, co sądzą o niej twórcy Wielkiej Kapitałowej Reformy Emerytalnej? Nie znam profesora Orensteina. Może to jakiś amerykański „oszołom”? No bo chyba nie może to być nikt poważny, skoro pisze, że reformy emerytalne w krajach postkomunistycznych i afrykańskich zostały zainspirowane i z premedytacją przeprowadzone przez Bank Światowy w celu zasilenia rynków finansowych przez podatników z tychże krajów.

Jak pisze wydawca, Princeton University Press:

„Mitchell Orenstein shows how transnational actors have driven change in a policy area once thought to be beyond reform in many countries, and how they have done so by deploying their unique resources and legitimacy to promote new ideas, recruit disciples worldwide, and provide a broad range of technical assistance to government reformers over the long term. He demonstrates that while domestic decision makers may retain veto power over these reforms–which replace traditional social security with individual pension savings accounts–transnational policy makers play the role of „proposal actors, ” shaping the information, preferences, and resources of their domestic clients”. http://press.princeton.edu/titles/8780.html

Recenzje też niczego sobie:

„Orenstein reports on the efforts and impact of so-called transnational actors–international organizations, global policy networks, and multilateral and bilateral aid agencies–in contributing to significant reforms in the ”²development, diffusion, and implementation ”² of new pension privatization plans…”

„Scholars will find the book useful because it formulates a systematic framework for the analysis of the transnational actors-policy development nexus. „

„Orenstein ”²s book makes an important contribution to the role of international agencies in national policymaking. „

„Orenstein ”²s book provides both a powerful theoretical statement of transnational actors ”² importance and a careful empirical template for studying their influence „

„Mitchell Orenstein provides a persuasive analysis of the significance of transnational policy actors in pension privatization around the world. The empirical evidence is strong and the theoretical framework is applicable to a wide range of social policy issues. The book presents an important challenge to state-centric perspectives, as well as many of the interest-based assumptions of political economy approaches”.

Więc może ekspertyz ekspertów Banku Światowego nie powinniśmy przyjmować jak wyroczni? Bo jak czytam Profesora Orensteina, a z drugiej strony Profesorów Balcerowicza czy Belkę, który dziś wziął w obronę OFE – bo to przecież normalka, że się „niezależny” prezes „niezależnego” banku centralnego wypowiada w tym temacie [link] – to chyba zacznę wierzyć w spiski.

Skoro Bank Światowy – jak wynika z książki Profesora Orensteina – sfinansował kampanię przeprowadzenia reform emerytalnych, to może teraz finansuje tych „reform” usilne podtrzymywanie i nawet sugeruje „podwyższenie składki do OFE”!!!

A przy okazji, Pan Profesor Belka (nie wiem czy należał do „proposal actors” ale z pewnością zapisał się dziś do „defender actors”) napisał między innymi, że „energicznie należy przystąpić do kreowania instrumentów finansowych zdolnych właściwie zaabsorbować środki transferowane do OFE. Podam jeden przykład: obligacje hipoteczne. Ten podstawowy instrument finansowy funduszy emerytalnych na całym świecie prawie nie istnieje w portfelach inwestycyjnych polskich OFE.”

Pan Profesor od 2008 roku to był na bezludnej wyspie i nie zauważył do czego doprowadziło „energiczne kreowanie instrumentów finansowych” na rynkach hipotecznych! No chyba, że Pan Profesor chce zostać teraz jednym z „proposal actors” jakichś nowych „instrumentów finansowych”.

Robert Gwiazdowski

Za: Robert Gwiazdowski blog (2011-02-18) | http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=904 | THE TRANSNATIONAL CAMPAIGN FOR SOCIAL SECURITY REFORM