Szuchewycz – ludobójca z UPA – pozostaje bohaterem Ukrainy

Aktualizacja: 2011-02-17 2:11 pm

Wyższy Administracyjny Sąd Ukrainy zadecydował o wstrzymaniu rozpatrywania pozwu donieckiego adwokata Wołodymira Ołecewycza w sprawie bezprawności dekretu byłego prezydenta Wiktora Juszczenki o nadaniu głównodowodzącemu Ukraińskiej Powstańczej Armii Romanowi Szuchewyczowi tytułu „Bohatera Ukrainy”.

Sąd wydał taką decyzję, ponieważ uznał za niemożliwe dalsze rozpatrywanie sprawy do czasu uzyskania mocy prawnej przez skargę w analogicznej sprawie wniesionej przez innego obywatela ukraińskiego, Anatolija Sołowiowa.

Podczas trwania procesu budynek sądu był pikietowany przez członków nacjonalistycznej organizacji UNA-UNSO, którzy w specjalnym komunikacie oświadczyli, że „sądowy pozew w sprawie pozbawienia Romana Szuchewycza tytułu „Bohatera Ukrainy” to bezpośrednia agresja przeciw Ukrainie i zamach na naszą szlachetną historię”.

21 kwietnia 2010 roku doniecki Apelacyjny Sąd Administracyjny, zgodnie z pozwem profesora Państwowego Donieckiego Uniwersytetu Medycznego Anatolija Sołowiowa, uznał, dekret prezydenta Wiktora Juszczenki z 12 października 2007 roku o nadaniu dowódcy UPA tytułu „Bohatera Ukrainy” za bezprawny. 6 lipca 2010 kolegium sędziów Wyższego WASU zdecydowało o zatrzymaniu sprawy z. pozwu Sołowiowa. Oznacza to, że decyzja donieckiego sądu póki co nie nabrała mocy prawnej.

Roman Szuchewycz jako głównodowodzący UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zorganizowane ludobójstwo na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Źródło: zaxid.net, zaxid.net

Za: Portal Arkana -- [Org. tytuł: « Szuchewycz pozostaje bohaterem Ukrainy»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=32770 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]