Unia Europejska chce chorym odebrać urlopy

Jak informuje „Rzeczpospolita” pracownicy na zwolnieniach lekarskich i młode matki mogą stracić po powrocie do pracy część wolnego. To pomysł Komisji Europejskiej, który ma być przygotowany do wprowadzenia jeszcze przed wakacjami.

Propozycja podoba się pracodawcom. – Najwyższy czas zmienić przepisy tak, by pracownik, który przez pół roku był na zwolnieniu lekarskim, tracił połowę przysługującego mu urlopu – proponuje Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. – Podobnie powinno być z kobietami, które w związku z ciążą coraz częściej przechodzą na wielomiesięczne zwolnienie lekarskie, później na urlop macierzyński, a wreszcie na skumulowany wypoczynkowy.

Mogłoby to oznaczać, że w Polsce każdy z ponad 5 mln pracowników, którzy corocznie korzystają ze zwolnień lekarskich, po zmianach straci nawet po dwa dni wolnego za każdy miesiąc spędzony na chorobowym.

Gdy pracownik korzysta ze zwolnienia lekarskiego i przez wiele miesięcy nie ma go w pracy, to i tak nabywa w tym czasie prawo do urlopu. A przecież zwolnienie może trwać pół roku, a nawet więcej, jeśli doliczyć do niego trzy miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Jeszcze dłużej nieobecne w pracy mogą być kobiety w ciąży, które wiele miesięcy przed porodem idą na zwolnienie lekarskie, a później przez następne pół roku korzystają z obowiązkowego urlopu macierzyńskiego. Rekordzistki nie przychodzą do pracy nawet przez cały rok.

Związkowcy już zapowiadają, że będą protestować przeciw takiemu rozwiązaniu. – Taka zmiana ma na celu jedynie zwiększenie zysków przedsiębiorców – twierdzi związkowiec z OPZZ. – Będziemy się jej sprzeciwiać wszystkimi sposobami – zapowiada.

(rp.pl/IKa)

Za: Aspekt Polski | http://www.aspektpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4037&Itemid=1

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content