Aktualizacja strony została wstrzymana

Totalitarne praktyki wobec niepełnosprawnych w Wielkiej Brytanii

Brytyjski Sąd Opiekuńczy może wydać zgodę na przymusowe morderstwo nienarodzonego dziecka osoby niepełnosprawnej umysłowo i na stosowanie metod medycznych przy użyciu siły. Teraz jeden z nich rozważa przymusową sterylizację niepełnosprawnej kobiety.

Sąd Opiekuńczy chce, by można było przymusowo wysterylizować niepełnosprawną kobietę, po wykonaniu na niej cięcia cesarskiego. Argumentacja jest groteskowa: kobieta nie jest w stanie sama zdecydować, czy chce zażywać środki antykoncepcyjne, wobec czego Sąd Opiekuńczy powinien mieć prawo do zastosowania wobec niej antykoncepcji ostatecznej.

Zdaniem Sądu sprawa dotyczy „ważnego interesu społecznego”, w związku z czym wyjątkowo rozprawa będzie jawna. Sprawa budzi w Wielkiej Brytanii ogromne kontrowersje. Obrońcy praw osób niepełnosprawnych protestują przeciwko przedmiotowemu ich traktowaniu. – To zbyt wielka ingerencja w prawa tego człowieka, jeśli nie ma żadnych przesłanek medycznych do przeprowadzenia zabiegu. Nie akceptuję używania sterylizacji jako metody antykoncepcyjnej. Kiedyś takie rzeczy zdarzały się na porządku dziennym, ale czasy na szczęście się zmieniają – twierdzi David Congdon z organizacji Mencap.

Sądy Opiekuńcze zostały wprowadzone w 2005 roku po to, by w ważnych spawach podejmować decyzje za osoby niepełnosprawne umysłowo i pozostające bez świadomości. W przeszłości rozważały m.in., czy wolno zmusić takiego człowieka do zamordowania własnego nienarodzonego dziecka, a także czy należy skazywać ludzi w stanie wegetatywnym na powolną śmierć poprzez odłączenie ich od urządzeń podtrzymujących życie.

sks/GW

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/totalitarne_praktyki_wobec_niepelnosprawnych_w_wielkiej_brytanii

Skip to content