Aktualizacja strony została wstrzymana

Szczepionka na grypę powoduje narkolepsję

WHO potwierdza: szczepionka na świńską grypę może powodować narkolepsję u dzieci i młodzież. Ryzyko wzrosło 900 %

Odkąd w użyciu pojawiła się szczepionka na grypę typu A/H1N1 w kilku krajach europejskich wzrosła liczba dzieci i młodzieży cierpiących na poważne zaburzenie cyklu snu i czuwania. Wstępne badania fińskiego Instytutu Zdrowia wskazują, że to właśnie szczepionka wywołuje narkolepsję. Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) potwierdza te przypuszczenia.

Gdy media bombardowały opinię publiczną groźbą wybuchu epidemii „świńskiej grypy”, w najbogatszych krajach od razu ruszyły szczepienia profilaktyczne. Wielu rodziców bez zastanowienia postanowiła zaszczepić swoje dzieci i uchronić je przed ciężką chorobą. Niestety, opracowana naprędce szczepionka Pandermix firmy GlaxoSmithCline, niosła ze sobą ogromne ryzyko.

W Finlandii, Szwecji i Islandii coraz więcej dzieci zaczęło zapadać na narkolepsję. Choroba najczęściej jest dziedziczna. Częstotliwość pojawiania się nowych przypadków u dzieci w różnym wieku nie pozostawiała żadnych wątpliwości, że przyczyna leży w istnieniu specyficznego, zewnętrznego czynnika. Wszystko wskazywało na to, że jest nim szczepionka przeciw grypie. Dzieci, które zostały poddane szczepieniu zapadały na chorobę 9 razy częściej niż pozostałe. W sierpniu 2010 roku już 12 państw zaalarmowało o tej niepokojącej zależności.

Narkolepsja to bardzo poważne zaburzenie, polegające na niekontrolowanym zapadaniu w sen, bez względu na porę dnia ani poczucia fizycznego zmęczenia. Ma charakter napadowy, pojawiający się kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu doby, w najmniej spodziewanym momencie, często stanowiąc zagrożenie dla życia i zdrowia.

Badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki w Finlandii, na grupie wiekowej od 4 do 19 lat wykazały, że powodem zachorowania na narkolepsję było przyjęcie szczepionki Pandermix skorelowane z jakimś nieznanym dotąd czynnikiem lub czynnikami. Oznacza to, że szczepionka sama w sobie nie powoduje choroby, lecz zwiększa jej ryzyko. Konieczne jest wiec zidentyfikowanie faktora, który w powiązaniu z lekiem powoduje wystąpienie zaburzeń.

W 2009-2010 roku w związku z pandemią grypy Pandermix był stosowany w 47 krajach na całym świecie. Do zakończenia badań zawieszono jego stosowanie w Finlandii.

Za: PhysOrg | Odkrywcy.pl

Komentarz Stop Codex: Przypominamy, że w sezonie 2010 -2011 wszystkie szczepionki przeciw grypie są również przeciw …świńskiej grypie!

Za: StopCodex - luty 15th, 2011 | http://www.stopcodex.pl/2011/02/szczepionka-na-grype-powoduje-narkolepsje/

Skip to content