Chiny wyprzedziły Japonię stając się drugą gospodarką świata

Aktualizacja: 2011-02-14 11:23 am

Chiny stały się oficjalnie drugą największą gospodarką świata. Państwo Środka wyprzedziło pod tym względem Japonię.

Największą gospodarką na świecie nadal są Stany Zjednoczone. Ale miejsce drugie, które przez 40 lat zajmowała Japonia, teraz należy do Chin. Dochód tego kraju w zeszłym roku wyniósł 5,8 biliona dolarów – o pięć procent więcej niż w Japonii. Wszystko za sprawą masowej produkcji, bo w Chinach można zrobić właściwie wszystko, czego potrzebuje świat. “Kiedyś jeździliśmy autobusami i mieszkaliśmy w małym mieszkaniu. Teraz mamy dwa samochody i duży dom” – mówi właścicielka firmy produkującej skrzypce, eksportowane na Zachód. W Chinach wytwarzany jest także masowo sprzęt elektroniczny czy samochody. Dzięki temu chińska gospodarka rozwinęła się tylko w zeszłym roku o ponad 10 procent. Zdaniem niektórych ekspertów, za dziesięć lat chińska gospodarka może zrównać się z amerykańską.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Rafał Motriuk/em/

Za: stooq -- [Org. tytuł: « Chiny - druga gospodarka świata»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=32542 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]