Toronto: Zmarł prof. Wiktor Poliszczuk – wielki przyjaciel Polski, niestrudzony dokumentalista zbrodni ukraińskich morderców z OUN-UPA

Aktualizacja: 2008-11-18 3:48 pm

Smutna informacja – Zmarł wczoraj w nocy w Toronto w Kanadzie prof. Wiktor Poliszczuk. Przyjaciel Polski – prawosławny Ukrainiec (matka jego była Polką) – ksiązki, które napisał o nacjonalistach z OUN-UPA i ich zbrodniach są do dziś aktualne.

Wiktor Poliszczuk – (ur. 10 października 1925 w Dubnie) – kanadyjski politolog ukraińskiego pochodzenia, dziennikarz. W 1939 r. jego ojciec – wójt gminy Dubno zostal aresztowany przez bolszewików a w kwietniu 1940 r. rozstrzelany na podstawie decyzji Biura Politycznego WKP(b).

Wiktor z matką i siostrami został wywieziony do Kazachstanu, po wojnie wrócił do Polski, skończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim w stopniu magistra, zrobił doktorat z politologii na Uniwersytecie Wrocławskim na temat ideologii nacjonalizmu ukraińskiego. Habilitował się na Uniwersytecie Śląskim. Pracował w Polsce do lat osiemdziesiątych. Posiada obywatelstwo kanadyjskie.

Jest autorem ponad dwustu opracowań w języku angielskim, ukraińskim i polskim opublikowanych w periodykach w Kanadzie i USA, w tym 5 obszernych opracowań naukowych:

* “Legal and political assessment of the OUN and UPA, * “Dowody zbrodni OUN i UPA”, * “Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”, * “Ideologia nacjonalizmu ukraińskiego”, * “Apokalipsa według Wiktora Ukraińca”, * “Fałszowanie historii najnowszej Ukrainy”, * “Ocena polityczna i prawna OUN i UPA”, * “Akcja Wisła – próba oceny”, * “Zginęli z rąk ukraińskich”, * “Pojęcie integralnego nacjonalizmu ukraińskiego”, * “Ukraińskie ofiary OUN-UPA”, * “Integralny nacjonalizm ukraiński jako odmiana faszyzmu”, * “Rok 1943: OUN Bandery na Wołyniu”, * “Ludobójstwo nagrodzone”, * “Nacjonalizm ukraiński w dokumentach”, * “Gorzka prawda: cień Bandery nad zbrodnią ludobójstwa”, * “Doktryna D. Doncowa – tekst i analiza”

Za: Blog ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=3241 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]