Szwecja: „Tolerancyjne” przedszkole

Aktualizacja: 2011-02-10 9:47 pm

Szwedzkie dzieci mogą chodzić do przedszkola, w którym nie rozróżnia się płci. W działającej w Sztokholmie placówce „Egalia” nie używa się nawet słów: „dziewczynka” i „chłopiec”. Przedszkole pracuje zgodnie z zasadami ideologii genderowej.

Działalność pedagogiczną placówki przenika „równouprawnienie płci”. Cała organizacja przedszkola i jego wystrój mają tworzyć klimat „neutralny płciowo”. Dzieci bawią się wózkami do zakupów i lalkami o nieokreślonej płci. W przewidzianych dla przedszkolaków lekturach nie występują heteroseksualni rodzice. Zamiast nich dzieci poznają samotnych rodziców lub pary tej samej płci.

Kierownictwo przedszkola tłumaczy, że rodziny heteroseksualne są obecne wszędzie, a dzieciom należy przecież ukazać „przeciwwagę konserwatywnego społeczeństwa”.

Personel nie odzywa się do dzieci zwrotami określającymi ich płeć. W niektórych sytuacjach przedszkolanki posługują się hybrydą między zaimkami osobowymi „on” i „ona” – odpowiednikiem nieistniejącego w języku szwedzkim „ono”.

Szwedzki pomysł znajduje naśladowców w innych krajach, także w Polsce. W ubiegłym roku w Krakowie przeprowadzono pewien „eksperyment pedagogiczny”.

W przedszkolu „Pozytywka” odbyły się „warsztaty antydyskryminacyjne” dla dzieci. Miały uczyć maluchy tolerancji dla inności. Dzieci, którym czytano „tolerancyjną” bajkę dziwiły się jednak, dlaczego królewicz wybrał nie królewnę, ale księcia.

Lobby homoseksualne chce się na różne sposoby wkręcić do pracy z najmłodszymi. Kilka lat temu na Śląsku zorganizowano warsztaty dla przedszkolanek „Równość od Przedszkola”.

Przed rokiem był także walentynkowy pomysł. W warszawskiej księgarni dziennikarka Magdalena Źakowska czytała najmłodszym bajkę „Król i król”. Tłumaczoną z holenderskiego książeczkę wydało wydawnictwo należące do znanego działacza gejowskiego Roberta Biedronia.

[Na podstawie „Rzeczpospolita” (a.n-i, e.ł) – 08.02.2011 r., m.]

Za: HLI-Polska -- [Org. tytuł: « HLI News : „Tolerancyjne” przedszkole»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=32372 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]