Księga Pięciu Kręgów samuraja Musashi Miyamoto – Stanisław Tymiński

Po raz pierwszy przeczytałem Księgę Pięciu Kręgów w 1980 r., kiedy stała sie ona szałem na Wall Street. Strategie walki samurajskiej zastosowane do prowadzenia interesów zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Moja firma konkurowała wtedy z wielkim producentem mini komputerów, Digital Equipment Corporation i Musashi udowodnił mi, jak zwyciężać o wiele większego przeciwnika. 30 lat później „studenci” tej ksiązki prawie zabili system bankowy USA.

Przyznam, że po pierwszym czytaniu niewiele z tej książki zrozumiałem, ponieważ jak każde rzemiosło, sztukę walki trzeba praktykować przez długi czas. Kiedyś czeladnik praktykował swój zawód 15 lat, zanim został majstrem, a dziś każdy, kto przeczyta coś w internecie uważa się za eksperta… Użyłem tych zasad w nierównej walce w wyborach prezydenckich w 1990 r., co całkowicie zaskoczyło naszych wrogów. Kawaler Orła Białego, Adam Michnik nazywał mnie wtedy szamanem, bo nie wiedział, co potrafi samuraj. Dzięki strategii walki opisanej przez Musashi Miyamoto po raz pierwszy w historii Polski udało się nam obalić wrogi nam rząd Tadeusza Mazowieckiego i tym samym złagodzić okrutność reform Balcerowicza.

Ta książka wymaga pracy i cierpliwości do zrozumienia treści co nie znaczy, że nie jest ona prawdziwa. Prawda, którą opisuje Musashi jest niezłomna bo stawia sprawy na ostrzu noża między życiem i śmiercią. Nie ma tu miejsca na jakiekolwiek kłamstwo. Już po pierwszym czytaniu czytelnik wie, że jeśli nie będzie praktykował drogi wskazanej przez Musashi to przez swoje lenistwo i tym samym będzie człowiekiem ułomnym w stosunku do jego studentów. Oto co napisał sam Musashi:

Hartuj się więc na Drodze Wojennego Prawa, biorąc sobie do serca powyższe zasady. Trudno ci jednak będzie zostać mistrzem Źołnierskiego prawa, jeżeli w granicach tej Drogi nie będziesz szeroko i z wielu stron postrzegał rzeczy prostych. Posiąść wiedzę Prawa Wojennego oznacza dla ciebie to, że już nie będziesz przegrywał w samotnym starciu z wieloma przeciwnikami – choćby było ich dwudziestu czy nawet trzydziestu. Jeżeli zaczeniesz już kroczyć prostą Drogą, stale myśląc o Prawie Źołnierskim, zwyciężać będziesz gołymi rękamii i górować nad innymi tym, co dla oka zwykłego widoczne. Jeżeli dzięki treningowi posiądziesz nieograniczoną swobodę ciała, pokonasz ich ciałem. Jeżeli zaś, serce twoje i ducha przyzwyczaisz do tej Drogi, duchem zwyciężać będziesz. Osiągnięcie tego poziomu oznacza dla ciebie jedno – że klęski nie poniesiesz. W wielkich bitwach, którymi rządzi Wielkie Prawo Wojny, zwycięstwo odniesie ta strona, która wystawi lepszych wojowników i dysponuje większą liczbą ludzi. Zwyciężą ci, którzy należycie praktykują drogę, którzy pokój krajowi niosą, o lud dbają i żyją według ustalonych w świecie zasad. Jak każda droga, także i Droga Prawa Źołnierskiego zadba o twoje imię i ochroni ciało. Poznaj tylko sposób, jak unikać klęski.

Ta książka uczy jednej rzeczy – jak zabić wroga szybko i dosadnie. Musashi dokumentuje, że ten kto pozna strategię opisaną w jego książce zwycięży w pojedynku lub w walce z milionami przeciwników. Można powiedzieć, że jest to książka niebezpieczna, bo ten kto się nauczy takiej metody walki, staje się niezłomnym wojownikiem i może być przez swoich wrogów uznany za terrorystę. Czytelnik, który choć trochę zacznie praktykowąc te strategie zauważy, że prostackie metody walki prowadzą do nieuchronnej klęski ze strategicznym przeciwnikiem. Niestety wielu moich rodaków chce wygrać wojnę o Polskę bez żadnej strategii jednym ruchem szach-mat.

Duży problem Polski to wymordowanie naszej kadry strategicznej przez Niemców, Rosjan i nasłane przez Stalina żydowskie UB. Po ostatniej wojnie edukacja na poziomie Księgi Pięciu Pierścieni była w Polsce kompletnie zakazana. Najwyższy czas, aby Polacy na nowo nauczyli się strategii walki, która niezależnie od rodzaju broni doprowadzi do pewnego zwycięstwa. Umiejętność strategicznej walki to róznica między dobrobytem i niewolnictwem.

Polska wersja Księgi Pięciu Kręgów wydana przez Diamond Books w Bydgoszczy szczęśliwie przetłumaczyła z oryginału na język polski doświadczona japonistka Dr  Agnieszka Źuławska-Umeda. Jest to lepsze tłumaczenie niż te, które czytałem po angielsku, bo wiernie oddało treść ze zrozumieniem kultury japońskiej dla Polaków, którzy chcą studiować drogę bojowników. Dlatego mam nadzieję, że przy dużym nakładzie polskiej wersji, chociaż niewielki procent czytelników podoła wyzwaniu kształcenia się na niezłomnych bojowników. Z pewnością będą oni mogli wykorzystać swoje zdolności do walki z naszymi odwiecznymi wrogami z kraju i zagranicy oraz dopilnować naszej Racji Stanu już po zwycięstwie. A walka będzie się toczyć na róznych płaszczyznach: politycznej, medialnej, prawnej i finansowej; jedyna możliwość zwycięstwa to droga strategii, którą nam dał w spadku samuraj Musahi Miyamoto.

Stanisław Tymiński

KOMENTARZ BIBUŁY: Zamieszczamy powyższe przemyślenia Autora, dystansując się jednak od wpajania w społeczeństwa duchowości obcej niż chrześcijańska. Posiadamy dostateczną ilość źródeł, książek i wskazówek kierujących na prawdziwą drogę Zwycięstwa, nawet z najbardziej zatwardziałym przeciwnikiem.

Za: Piotr Bein's blog = blog Piotra Beina | http://piotrbein.wordpress.com/2011/02/10/stan-tyminski-ksiega-pieciu-kregow-samuraja-musashi-miyamoto/ | Stan Tymiński: Księga Pięciu Kręgów samuraja Musashi Miyamoto

Skip to content