Mazowsze: policja skatalogowała ponad 5 tys. zabytkowych przedmiotów sakralnych

Aktualizacja: 2011-02-5 9:08 am

Policja sfotografowała i skatalogowała ponad 5 tys. zabytkowych przedmiotów sakralnych na Mazowszu. Działania w ramach programu „Razem Bezpieczniej” zostały przeprowadzone na terenie kilku diecezji, które leżą w granicach administracyjnych województwa mazowieckiego, a więc: radomskiej, siedleckiej, płockiej, łowickiej, drohiczyńskiej i łomżyńskiej.

Paweł Gurzyński z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu poinformował, że zadania te były realizowane wspólnie ze służbami konserwatora zabytków, straży pożarnej, izby celnej oraz straży granicznej. – Działania te były podejmowane od 2008 r. Do dzisiaj oznakowaliśmy ponad 5 tys. przedmiotów sakralnych i innych dóbr kultury. Wszystko po to, aby zniechęcić sprawców, jak również zabezpieczyć zabytki przed kradzieżą, w szczególności wywozem za granicę – wyjaśnił Gurzyński.

Od chwili rozpoczęcia realizacji programu liczba kradzieży zabytków sakralnych znacznie zmalała. W ub. roku na Mazowszu odnotowano 20 przypadków kradzieży z włamaniem do kościołów. Wzrosła jednak liczba przestępstw dokonywanych na tzw. “terenie kościelnym” – stwierdzono 210 takich zdarzeń. W stosunku do 2009 r. było ich o 55 proc. więcej. Chodzi tu głównie o kradzieże na cmentarzach, szczególnie w okresie uroczystości Wszystkich Świętych.

Za: eKAI

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31913 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]