Ukraiński opozycjonista: to rząd tworzy atmosferę wojny wokół Bandery i Stalina

Aktualizacja: 2011-02-3 10:49 pm

Mykoła Tomenko, wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy i członek Bloku Julii Tymoszenko, oskarża rząd o wywoływanie sporów historycznych, aby odwrócić uwagę od rzeczywistych problemów obywateli.

Tomenko w specjalnym oświadczeniu, wydanym trzeciego lutego, stwierdza m.in.: „Na Ukrainie nabiera tempa wirtualna wojna informacyjna, zorganizowana przez władze i wspierana przez poprawną opozycję. Scenariusz kolejnego etapu tej wojny budowany jest wokół konfrontacji Stalina z Banderą”.

Tomenko uważa, że w ten sposób władze dają wyraźny sygnał, iż są zainteresowane w skłócaniu obywateli pochodzących z różnych regionów kraju: „Reżyserzy wirtualnej wojny chcieliby, abyśmy z każdego medium dowiadywali się o akcji zwolenników Józefa Stalina pragnących budowy kolejnego pomnika wodza, co powinno oburzyć proukraińską Ukrainę, następnie zaś, o kolejnej ulicy imienia Stepana Bandery na Zachodniej Ukrainie, co powinno spowodować protesty prorosyjskiej Ukrainy”.

Jak zauważa jednak Tomenko, takie spory historyczne nie mają nic wspólnego „z prawdziwą wojną, która rozpoczęła się na Ukrainie”. Według niego „prawdziwa wojna” związana jest z systemowymi działaniami władzy przeciwko prawom społecznym, politycznym, ekonomicznym i kulturalnym obywateli Ukrainy. „To jest prawdziwa wojna, którą prowadzą władze centralne i lokalne, w stosunku do praw i wolności Ukraińców, przeciwko interesom ukraińskiego państwa” – zakończył deputowany.

Źródło: regnum.ru

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31837 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]