Białoruś: Sankcje USA są nieracjonalne i nieuzasadnione

Aktualizacja: 2011-02-1 5:28 pm

MSZ Białorusi wydało oświadczenie dotyczące sankcji USA.

„Strona białoruska uważa, że decyzja rządu USA o wprowadzeniu środków ograniczających wobec Białorusi jest krokiem nieracjonalnym i nieuzasadnionym. Rozwiązanie takie przywraca w stosunkach dwustronnych napięcie i brak zaufania” – napisano w oświadczeniu. MSZ podkreśliło również, że obecne decyzje władz Stanów Zjednoczonych naruszają przyjęte w protokole budapeszteńskim (1994 r.) zobowiązania do nie stosowania wobec Białorusi przymusu w postaci sankcji ekonomicznych.

„Zastrzegamy sobie prawo do odpowiedzi” – czytamy w oświadczeniu.

USA i kraje UE nie uznały legalności wyboru Aleksandra Łukaszenki na prezydenta Białorusi. Potępiły tez represje i wystąpiły z żądaniem natychmiastowego uwolnienia więźniów politycznych.

31 stycznia Rada Ministrów Spraw Zagranicznych UE nałożyła zakaz wizowy na 158 przedstawicieli władz białoruskich, m.in. Aleksandra Łukaszenkę, jego synów Dmitrija i Wiktora. Na razie nie nałożono sankcji ekonomicznych.

Tego samego dnia USA poparło UE w tych działaniach oraz nałożyło nowe sankcje finansowe na Białoruś. Wcześniej podobne obostrzenia wprowadziły jednostronnie Polska i Niemcy oraz Kanada.

(Źródło: regnum.ru)

Za: Portal Arkana -- [Org. tytuł: « Białoruś: Działania USA sÄ… nieuzasadnione»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31697 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]