Lwów: Marsz ukraińskich nacjonalistów, spadkobierców Bandery i SS-Galizien

W sobotni wieczór 29 stycznia 2011 r., dla uczczenia rocznicy bitwy pod Krutami, ulicami Lwowa przeszedł zorganizowany przez młodzieżowe środowiska nacjonalistyczne 2-tysięczny marsz z pochodniami.

Podczas marszu wznoszono okrzyki. „Kruty – nie zapomnimy”, „Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!” (zawołanie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów), „Chwała narodowi! Śmierć wrogom!” (zawołanie UNA-UNSO). W marszu wzięło udział około 2 tysięcy osób, głównie młodych chłopców w wieku 16-20 lat.

Film z marszu:

Marsz firmowała organizacja Autonomicznych Nacjonalistów, blisko współpracująca z szowinistyczną partią „Swoboda”, która ma bezwzględną większość mandatów w Lwowskiej Radzie Miejskiej.

Faktycznym organizatorem był wiceprzewodniczący klubu radnych „Swobody” i niedawny kandydat na mera Lwowa Jurij Mychalczyszyn. Warto przypomnieć jego niedawne wystąpienie na nadzwyczajnej sesji Lwowskiej Rady Miejskiej pod pomnikiem Bandery:

Powiedział wówczas m.in.: „Płakanie już się sprzykrzyło? Sprzykrzyło się bycie tolerastami? Sprzykrzyły się rozmowy o kompromisie, o pojednaniu, o wschodzie i zachodzie razem? Dlatego czas działać. Ta sesja była znakiem. Wydaje mi się, że jeszcze niejedną taką sesję przeprowadzimy – tutaj we Lwowie; przeprowadzimy taką sesję w Kijowie; i jeszcze wydaje mi się, że nadejdzie ten dzień, kiedy przeprowadzimy taką sesję na ulicach Doniecka! Nasza banderowska armia przekroczy Dniepr, przyjdzie do Doniecka i wyrzuci z Ukrainy tą niebieskodupną [niebieski jest kolorem rządzącej Partii Regionów – Kresy.pl] bandę, która dziś uzurpowała władzę”.

Bitwa pod Krutami (w obronie Kijowa) została stoczona 29 stycznia 1918 roku pomiędzy 4-tysięcznymi wojskami bolszewickimi armii Michaiła Murawiowa a kilkuset ochotnikami ukraińskimi dowodzonymi przez Awerkija Honczarenkę. Po stronie Ukraińskiej Republiki Ludowej walczyło m.in. 120 studentów-ochotników, wszyscy zginęli. Bitwa ta jest symbolem patriotyzmu i poświęcenia w walce o niepodległą Ukrainę.

Dowodzący wojskami ukraińskimi pod Krutami Awerkij Honczarenko był później, od 1943 roku, szefem wyszkolenia w pułku zapasowym 14. Dywizji Grenadierów SS, potocznie nazywaną SS Galizien. Formacja ta jest obarczana odpowiedzialnością za zbrodnie na Polakach w Hucie Pieniackiej, Podkamieniu i Chodaczkowie Wielkim. Po II wojnie światowej wyemigrował do USA, gdzie zmarł w 1980 roku.

tr/Kresy.pl

Za: Kresy.pl | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/nacjonalistyczny-marsz-we-lwowie | Nacjonalistyczny marsz we Lwowie

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content