Dla Deutschlandradio Auschwitz to “polski obóz zagłady”

Aktualizacja: 2011-01-29 10:40 pm

Prezydent Niemiec Christian Wulff przebywał na uroczystościach związanych z międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście, gdzie w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau zapewniał o niemieckim wstydzie za niemieckie zbrodnie popełnione w tym miejscu. W tym samym czasie część niemieckich mediów elektronicznych, komentując to wydarzenie, pisała o “polskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau”.

Christian Wulff z okazji międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście jako głowa niemieckiego państwa przemawiał w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. – Zbrodnie te napełniają nas, Niemców, odrazą i wstydem, a nazwa Auschwitz jak żadna inna symbolizuje zbrodnie Niemców popełnione na milionach istnień ludzkich – podkreślił. – Musimy zachować o tym wszystkim żywą pamięć. To jest szczególne zadanie skierowane do Niemców, by zawsze czuli się odpowiedzialni – dodał Wulff.

Niemiecki prezydent nie zdążył wyjechać z Polski, a część niemieckich mediów elektronicznych, komentując to wydarzenie w swoich tekstach, stwierdza, że KL Auschwitz to “polski obóz zagłady”. Te obraźliwe dla Polski słowa padły nie byle gdzie, tylko na stronach internetowych rozgłośni Deutschlandradio – czyli publicznej niemieckiej rozgłośni radiowej, nadającej cztery ogólnokrajowe programy. Na stronach rozgłośni czytamy: “Christian Wulff podczas centralnych uroczystości w polskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau dziękował tym, którzy przeżyli i ich potomkom, że są gotowi do wybaczenia”.

Także dziennik “Rhein Zeitung”, komentując wizytę prezydenta w Polsce i jego udział w uroczystościach związanych z międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście, stwierdził, że “KL Auschwitz” to “polski obóz koncentracyjny”. Gazeta ta, opisując uroczystości uczczenia holokaustu zorganizowane w Koblencji, uznała, że 27 stycznia przypada rocznica wyzwolenia “polskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz”. Nie lepsze są w tej materii także inne niemieckie media, jak np. dziennik “Helweger Anzeiger”, który komentując te same uroczystości, w dość zakamuflowany sposób również unika podania, iż był to po prostu niemiecki obóz zagłady i pisze na swoich stronach internetowych o “byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz w Polsce”. Nie mniej bezczelnie postępuje w tym temacie słynna agencja DPA, która w jednej ze swoich depesz przytacza słowa prezydenta Niemiec: “powiedział Wulff w czwartek w polskim Auschwitz-Birkenau podczas uroczystości związanych z rocznicą wyzwolenia największego obozu koncentracyjnego przed 66 laty (org. cytat: sagte er am Donnerstag im polnischen Auschwitz-Birkenau bei der Gedenkveranstaltung zur Befreiung des größten Konzentrationslagers vor 66 Jahren).

Pisanie o “polskich obozach koncentracyjnych” i “polskich obozach zagłady” szczególnie w momencie, gdy w tym samym czasie Christian Wulff przebywa w niemieckim obozie KL Auschwitz-Birkenau i, składając wieńce, wyraźnie mówi o niemieckiej odpowiedzialności za te zbrodnie, jest po prostu skandalem, i to tym większym, że w jednoznaczny sposób deprecjonującym słowa niemieckiego prezydenta.

Waldemar Maszewski
Hamburg

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31535 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]