Włoska wojna o meczety

Aktualizacja: 2011-01-30 10:49 am

We Włoszech żyje 1 300 000 muzułmanów, którzy stanowią ponad dwa procent mieszkańców tego kraju. Mają do dyspozycji trzy meczety: w Katanii na Sycylii, w Segrate na przedmieściu Mediolanu i w Rzymie oraz 761 prowizorycznych miejsc modlitwy.

Przypomniał o tym niedawno katolicki dziennik „Avvenire” w recenzji książki włoskiego socjologa Stefano Allievi, wykładowcy Uniwersytetu w Padwie, zatytułowanej „La guerra delle moschee” (Wojna o meczety). Autor analizuje w niej stosunek mieszkańców różnych krajów europejskich do imigracji z krajów muzułmańskich, w tym przede wszystkim Włochów.

Allievi podkreśla, że muzułmanie zmuszani są do swoistego mimetyzmu: jeśli otrzymują zgodę na budowę świątyni, to zaleca się im, aby nie miała ona zbyt orientalnej architektury i by powstrzymali się od wystawienia minaretu.

Jednakże – jak twierdzi autor książki – za niechęcią wobec meczetów przemawiają głównie dwa powody. Jednym jest spadek wartości okolicznych domów, drugim nierealistyczna najczęściej obawa przed wzrostem przestępczości w okolicy.

ml (KAI Rzym) / sz

Za: eKAI

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31503 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]