MEN zmarnuje 3 mld zł?

Aktualizacja: 2011-01-26 11:21 am

Przez Ministerstwo Edukacji Narodowej polska oświata może stracić nawet 3 mld zł z UE. Pieniądze są wydawane w niewłaściwy sposób, a projekty przeciągają się i są powielane. Unijne środki nie docierają do szkół, lecz są przeznaczane głównie na badania i raporty – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Do końca 2013 roku MEN ma do dyspozycji 4 mld zł, które Unia Europejska przeznaczyła na reformę oświaty. Eksperci alarmują, że najprawdopodobniej większość tych pieniędzy przepadnie ze względu na poważne opóźnienia w realizacji projektów, powielanie zadań oraz wydłużanie czasu ich realizacji. W ten sposób MEN jest ciągle na początku drogi – do tej pory udało mu się rozliczyć zaledwie z 10 proc. unijnych kwot.

Środki nie zdążą już trafić do szkół i samorządów – w tym celu potrzebna byłaby radykalna zmiana przepisów, na którą nie ma już niestety czasu. Na co w takim razie są wydawane unijne pieniądze?

Znaczna ich część wędruje na rzecz badań, ekspertyz i testowania rozwiązań, które mogą nigdy nie być wykorzystane. Dyrektorzy szkół zwracają także uwagę na to, iż spora ilość pieniędzy jest przeznaczana na szkolenia organizowane w ekskluzywnych hotelach. Szkolenia te nie dość, że wiążą się znacznymi kosztami (na czym najbardziej korzystają eksperci i firmy szkoleniowe), to często nie stanowią adekwatnej odpowiedzi na aktualne potrzeby polskich szkół. Tymczasem wystawnymi obiadami polskiej oświaty nie uda się naprawić.

„DGP” próbował dowiedzieć się w MEN o liczbę aktów prawnych, które dotąd powstały w wyniku prac prowadzonych we wszystkich projektach, jednakże resort nie był w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi.

Jednym z przykładów nieefektywnego wydawania środków jest przeznaczenie 338 mln zł na realizację kompleksowego badania na temat jakości i efektywności edukacji. Badanie przeprowadza  Instytut Badań Edukacyjnych (IBE), który przez pierwszy rok zdołał zorganizować zaledwie jedną konferencję oraz sporządzić koncepcję tworzenia zaplecza badań.

Powolne tempo pracy może skutkować tym, że resort nie zdąży do 2015 roku rozliczyć się z Komisją Europejską z wydanych środków. Eksperci ostrzegają, że jeśli MEN nie przyspieszy, może nie zdążyć rozliczyć się z 3 mld zł, co oznaczałoby, że Polska straci te pieniądze.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31313 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]