Bandera honorowym obywatelem Źółkwi

W poniedziałek 24 stycznia Rada Miejska w Źółkwi podjęła decyzję o nadaniu Stepanowi Banderze tytułu honorowego obywatela miasta. Jak podaje portal zaxid.net, informacja pochodzi od rzecznika prasowego partii „Swoboda”.

Ponadto, deputaci żółkiewscy poparli oświadczenie Lwowskiej Rady Obwodowej sprzeciwiające się anulowaniu dekretu byłego prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenki, o nadaniu Stepanowi Banderze tytułu „Bohatera Ukrainy”. W zeszłym tygodniu podobną decyzję podjęli również radni miasta Dublany i Rawa-Ruska na Lwowszczyźnie.

Stepan Bandera został już ogłoszony honorowym obywatelem takich miast na zachodniej Ukrainie, jak Lwów, Iwano-Frankowsk (d. Stanisławów), Tarnopol, Łuck, Truskawiec, Kowel i Sokal.

Źółkiew to miasto założone w 1579 roku przez hetmana Stanisława Źółkiewskiego, zdobywcę Moskwy w 1610 roku, poległego w bitwie pod Cecorą w 1620 roku. Jego prawnukiem był król Jan III Sobieski, który często odwiedzał rodową posiadłość.

Za: Arkana | http://www.portal.arcana.pl/Bandera-honorowym-obywatelem-zolkwi,582.html?utm_source=atom&utm_medium=atom&utm_campaign=atom

Skip to content