Ukrywali Żydów. Zostaną świętymi?

Aktualizacja: 2011-01-25 12:29 pm

Niedługo zakończony zostanie polski etap procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów z Markowej. Zostali oni zamordowani przez Niemców za ukrywanie żydowskiej rodziny.

– Zakończony został proces na szczeblu diecezjalnym. Materiały dotyczące rodziny Ulmów trafiły do diecezji pelplińskiej, która na szczeblu krajowym koordynuje wspólny proces beatyfikacyjny ok. 100 męczenników, ofiar nazizmu z czasów drugiej wojny światowej. Stamtąd materiały, wraz innymi, będą przesłane do Rzymu – tłumaczy delegat metropolity przemyskiego w tym procesie ks. Józef Bar.

Zaznaczył, że procesy męczenników „rozstrzygane są dość szybko”. – Analizuje się dokumentację zebraną w diecezjach. W przypadku męczeńskiej śmierci nie trzeba czekać na cud – wyjaśnił.

Cała rodzina Ulmów została zamordowana 24 marca 1944 roku. Zginął wtedy Józef Ulma, jego żona Wiktoria, będąca w ostatnim miesiącu ciąży, oraz szóstka ich dzieci: Stanisława (wówczas miała 8 lat), Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni i Maria. Niemieccy żandarmi zamordowali również ośmioro Żydów, ukrywanych przez polską rodzinę. Masakra w Markowej była jedną z najgłośniejszych i najbardziej brutalnych akcji niemieckiego terroru, wymierzonych w Polaków ukrywających Żydów.

Józef Ulma urodził się w 1900 roku. Był znanym sadownikiem, hodował pszczoły i jedwabniki. Był także społecznikiem, bibliotekarzem i działaczem katolickim. Jego wielką pasją było fotografowanie. O 12 lat młodsza żona Wiktoria zajmowała się domem i dziećmi.

Izraelski Instytut Pamięci Yad Vaszem przyznał rodzinie Ulmów tytuł Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów rozpoczął się w 2003 roku.

żar/Money.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31238 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]