USA: Marsz dla Źycia

Aktualizacja: 2011-01-25 11:38 am

Po dwóch dniach spotkań, wykładów, koncertów i całonocnym czuwaniu modlitewnym 24 stycznia dziesiątki tysięcy osób wzięło udział, w dorocznym Marszu dla Źycia w Waszyngtonie. Głównym hasłem protestu były słowa: „Daj świadectwo twojego zaangażowania w obronie życia. Bez wyjątków! Bez kompromisów!”. Celem organizowanego od 38 lat wydarzenia jest przekonanie ustawodawców do zmiany obowiązującego prawa, czyli zdelegalizowania aborcji w Stanach Zjednoczonych.

Po raz pierwszy Marsz dla Źycia zorganizowany został w 1974 r. w pierwszą rocznicę werdyktu Sądu Najwyższego, po burzliwym procesie, znanym jako spór Roe kontra Wade. Kobieta ukrywająca się pod pseudonimem Janet Roe wygrała wówczas wniesiony pozew, w którym oskarżyła stan Teksas o praktykowanie rzekomo „niekonstytucyjnego prawa, niezezwalającego na aborcję”. Choć każdego roku w Ameryce przybywa przeciwników aborcji, a Janet Roe nie skorzystała z wygranej i obecnie jest aktywną uczestniczką ruchu Pro-life, uchwalone wówczas prawo obowiązuje do dziś.

Choć poniedziałek okazał się najzimniejszym w Waszyngtonie dniem tej zimy, to było tam gorąco. Opatuleni dla ochrony przed mrozem protestujący nieśli transparenty i tablice z hasłami pro-life, modlili się, śpiewali i wzywali do zniesienia aborcji. Mimo, że rocznica zalegalizowania aborcji przypadała w sobotę, marsz odbył się dopiero w poniedziałek. Dzięki temu protestujący spotkali się z legislatorami na Kapitolu, gdzie żądali zmian ustawodawczych. Niektórzy członkowie Izby Reprezentantów zapewniali, iż będą walczyć, aby aborcja nie była pokrywana z funduszy podatników w ramach ubezpieczeń zdrowotnych.

Tradycyjnie już do zebranych nie przemówił Barack Obama, choć mieli to w zwyczaju poprzednio urzędujący prezydenci. W minioną sobotę wydał on jednak oświadczenie, w którym nazwał obowiązujące prawo „konstytucyjnym” i zapewnił, iż jest zdecydowany bronić aborcji. Prezydent Obama wezwał Amerykanów do zobowiązania siebie samych, by jak powiedział, „nasze córki miały takie same prawa do realizowania swych marzeń jak nasi synowie”.

W Marszu dla Źycia wzięli udział przedstawiciele różnych wyznań i religii, politycy i osoby niezrzeszone. Jak podkreślają komentatorzy, większą część uczestników stanowili ludzie młodzi. Podobnie jak w Waszyngtonie, tego samego dnia odbył się Marsz dla Źycia w San Francisco, gdzie zgromadził ponad 40 tys. uczestników.

A. Pożywio, Chicago

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31226 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]