Aktualizacja strony została wstrzymana

Kwaśniewski może usłyszeć zarzut zbrodni wojennych

Nowojorska organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) wytknęła Polsce szereg mankamentów w dziedzinie praw człowieka, przypominając m.in. sprawę domniemanych tajnych więzień CIA. Jak piszą autorzy raportu „Pewne doniesienia sugerują, że prokuratura rozważa wysunięcie zarzutów zbrodni wojennych” m.in. przeciw byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu

W swoim tegorocznym raporcie organizacja opisuje sytuację w zakresie praw człowieka w ponad 90 krajach.

W raporcie ponownie pojawiają się zarzuty wobec Polski o udostępnienie CIA pomieszczeń dla tajnych więzień w 2003 r.

HRW stwierdza, że dokumenty lotnicze otrzymane przez dwie organizacje obrony praw człowieka w Polsce „potwierdzają, że w 2003 r. co najmniej sześć samolotów CIA z więźniami wylądowało w Polsce”.

”Prokuratura rozważa wysunięcie zarzutów zbrodni wojennych przeciw byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i innym wysokim przedstawicielom rządu.”, czytamy w raporcie HRW.

Przypomina, że trwa rozpoczęte w 2008 r. śledztwo w sprawie domniemanego udziału Polski w programie wywożenia terrorystów przez CIA do innych krajów.

„Pewne doniesienia sugerują, że prokuratura rozważa wysunięcie zarzutów zbrodni wojennych przeciw byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i innym wysokim przedstawicielom rządu” – piszą autorzy raportu, nie podając, o jakie doniesienia chodzi.

Przypomina też, że „prowadzący sprawę prokurator powiedział, iż zbada m.in. kwestię domniemanego zatrzymania i torturowania Saudyjczyka w więzieniu CIA w Polsce”.

(wp.pl/AJa)

Za: Aspekt Polski | http://www.aspektpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3949&Itemid=1

Skip to content