Kwaśniewski może usłyszeć zarzut zbrodni wojennych

Aktualizacja: 2011-01-24 11:13 pm

Nowojorska organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) wytknęła Polsce szereg mankamentów w dziedzinie praw człowieka, przypominając m.in. sprawę domniemanych tajnych więzień CIA. Jak piszą autorzy raportu “Pewne doniesienia sugerują, że prokuratura rozważa wysunięcie zarzutów zbrodni wojennych” m.in. przeciw byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu

W swoim tegorocznym raporcie organizacja opisuje sytuację w zakresie praw człowieka w ponad 90 krajach.

W raporcie ponownie pojawiają się zarzuty wobec Polski o udostępnienie CIA pomieszczeń dla tajnych więzień w 2003 r.

HRW stwierdza, że dokumenty lotnicze otrzymane przez dwie organizacje obrony praw człowieka w Polsce “potwierdzają, że w 2003 r. co najmniej sześć samolotów CIA z więźniami wylądowało w Polsce”.

”Prokuratura rozważa wysunięcie zarzutów zbrodni wojennych przeciw byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i innym wysokim przedstawicielom rządu.”, czytamy w raporcie HRW.

Przypomina, że trwa rozpoczęte w 2008 r. śledztwo w sprawie domniemanego udziału Polski w programie wywożenia terrorystów przez CIA do innych krajów.

“Pewne doniesienia sugerują, że prokuratura rozważa wysunięcie zarzutów zbrodni wojennych przeciw byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i innym wysokim przedstawicielom rządu” – piszą autorzy raportu, nie podając, o jakie doniesienia chodzi.

Przypomina też, że “prowadzący sprawę prokurator powiedział, iż zbada m.in. kwestię domniemanego zatrzymania i torturowania Saudyjczyka w więzieniu CIA w Polsce”.

(wp.pl/AJa)

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31177 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]