Władze Kielc starają się o dotację na przebudowę synagogi, która ma się stać “wizytówką miasta”

Aktualizacja: 2011-01-24 1:33 pm

O wsparcie przez ministerstwo kultury przebudowy kieleckiej synagogi, której podjął się światowej sławy architekt Peter Zumthor, starają się władze Kielc. Projekt nowej synagogi zostanie zaprezentowany w połowie lutego.

Starań o finansowe wsparcie przebudowy synagogi dotyczyła dzisiejsza wizyta przedstawicieli kieleckiego ratusza w ministerstwie kultury.

Artur Hajdorowicz, dyrektor biura planowania przestrzennego w Urzędzie Miasta po dzisiejszych rozmowach w resorcie i przedstawieniu ogólnej koncepcji projektu zapowiada spotkanie ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego.

Wiadomo, że projekt będzie drogi. „Peter Zumthor to architekt z najwyższej światowej półki. Inwestycja nie będzie tania, ale jest z tych, których dokonuje się raz na kilkaset lat” – mówi KAI Hajdorowicz. Dodaje, że Zumthor przedstawi w Kielcach swój projekt w połowie lutego.

Przebudowana synagoga, z której wkrótce ma być przeniesione Archiwum Państwowe, ma stać się wizytówką miasta. Konieczna będzie zmiana planu zagospodarowania obecnej ulicy IX Wieków Kielc w pobliżu synagogi i zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Sam budynek dawnej synagogi ma zostać przekształcony w centrum spotkań kultur i religii, gdzie główną rolę odgrywałby teatr Grzegorza Artmana. Z projektem Artmana Zumthor zapoznał się pół roku temu.

Wzniesioną w stylu mauretańsko-neoromańskim synagogę ufundował Mojżesz Pfeifer. Zaczęto ją budować w 1902 r., równocześnie z neogotyckim kościołem pw. Świętego Krzyża i bizantyjską cerkwią pw. Świętego Mikołaja. Wszystkie trzy świątynie zaprojektował architekt miejski Stanisław Szpakowski. W 2009 r., w 100. rocznicę dedykowania bożnicy, w ramach Szabatonu odbył się pierwszy od 70 lat szabat. Obiekt od 70 lat nie służy jako świątynia.

Peter Zumthor jest laureatem kilkudziesięciu prestiżowych nagród, w tym w 2009 r. – uznawanej za architektonicznego Nobla nagrody Jana Pritzkera.

Za: eKAI
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31167 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]