Francja: 40 tys. uczestników marszu w obronie dzieci nienarodzonych

Aktualizacja: 2011-01-24 11:52 am

Około 40 tys. Francuzów, dwa razy więcej niż przed rokiem, wzięło udział w siódmym z kolei „Narodowym marszu dla życia”, który odbył się w niedzielę 23 stycznia w Paryżu. Wśród nich było 25 francuskich biskupów, m. in. arcybiskup Lyonu, kard. Philippe Barbarin. Obrońcy życia domagają się uznania, że człowiekowi przysługują ludzkie prawa od chwili poczęcia oraz autentycznej polityki służącej życiu i rodzinie.

Marsz został zorganizowany przez 15 stowarzyszeń, w 36. rocznicę legalizacji aborcji we Francji. Obrońcy życia przeszli od placu Republiki do placu Opery pod hasłem „Zjednoczeni, by bronić życia”. Wśród manifestantów dominowały rodziny z dziećmi.

Oprócz uznania praw człowieka w stanie embrionalnym uczestnicy marszu domagali się także wsparcia dla matek oraz rozwijania ośrodków służących pomocą dla kobiet ciężarnych w trudnej sytuacji życiowej. Co roku we Francji dokonuje się ok. 200 tys. aborcji, rodzi się zaś około 800 tys. dzieci, czyli co piąte zabijane jest w łonie matki. Obrońcy życia domagali się także zakazu przeprowadzania wszelkich eksperymentów na embrionach ludzkich.

Do uczestników „Marszu na rzecz życia” specjalny telegram, za pośrednictwem watykańskiego sekretarza stanu, skierował papież. „Benedykt XVI – pisze kard. Tarcisio Bertone – zachęca wszystkich zaangażowanych w walkę na rzecz życia, by wytrwale i odważnie przyczyniali się do tworzenia nowej kultury życia, która jest owocem kultury prawdy i miłości. Aby kochać i czcić życie każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, niech zabiegają też oni o godną, braterską egzystencję dla wszystkich” – czytamy w papieskim telegramie.

Francuski „Marsz na rzecz życia” poprzedziło sobotnie modlitewne czuwanie z różańcem i adoracją eucharystyczną. Zostało ono zorganizowane w paryskim kościele św. Franciszka Ksawerego.

Źródło: KAI

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31152 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]