Unia chce, byśmy więcej płacili za emisję CO2

Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki mają problemy, by przekonać urzędników Komisji Europejskiej do polskich postulatów w kwestii przydziału darmowych pozwoleń na emisję dwutlenku węgla dla polskich elektrowni od 2013 r.

Tak zwane derogacje dają elektrowniom możliwość skorzystania z darmowych uprawnień do emisji i oddalają w czasie obowiązek zakupu ich na otwartych aukcjach. Takie prawa polski rząd wywalczył w Unii w końcu 2008 r. W praktyce dzięki derogacji koszty produkcji energii nie będą obciążone wydatkami na zakup uprawnień na aukcjach. – Chcemy, by polskie firmy w jak najszerszym zakresie skorzystały z derogacji – zapewnia dyrektor departamentu energetyki w resorcie gospodarki Tomasz Dąbrowski. – Po drugiej stronie mamy partnera, który namawia nas, byśmy nie skorzystali z derogacji.

Dyrektor Dąbrowski nie komentuje przebiegu negocjacji. Przyznaje jednak, że rozmowy w Brukseli są trudne. A ostateczna decyzja o tym, w jakim stopniu wykorzystamy darmowe pozwolenia na emisję dwutlenku węgla, będzie i tak zależeć od Komisji. – Nawet jeśli przygotujemy najlepszy wniosek, to i tak może nie być zaakceptowany – dodaje.

Brak uzgodnień z Brukselą oznacza w praktyce, że ważą się losy inwestycji właszcza w polskich elektrowniach węglowych. Bo to właśnie nowe bloki opalane węglem są największymi emitentami dwutlenku węgla. A zatem gdyby nie skorzystały z derogacji i musiały kupować uprawnienia na otwartych aukcjach, to koszty produkcji energii drastycznie wzrosną. Dlatego – jak zgodnie twierdzą eksperci – utrzymujący się pat w negocjacjach działa na niekorzyść Polski i zagraża realizacji inwestycji. – Bez rozstrzygnięcia kwestii z Komisją Europejską nie sposób oszacować ryzyka inwestycyjnego – mówi „Rz” wiceprezes Gaz de France Polska Bogdan Pilch.

Nieoficjalnie mówi się o pacie w rozmowach z Brukselą. Komisja ma wątpliwości, które z inwestycji w elektrowniach można uznać za faktycznie rozpoczęte przed końcem 2008 r. A to jeden z podstawowych warunków przydziału darmowych pozwoleń. Nie wiadomo, jak będzie wyglądał system ich przydziału. Czy w pierwszym roku derogacji – od 2013r. będzie to 90 proc. darmowych uprawnień? Prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości Maciej Stańczuk mówi, że w bez uzgodnienia kwestii związanych z pozwoleniami na emisję inwestorowi nie uda się uzyskać finansowania. – Teoretycznie zarządy największych polskich firm w branży mogą decydować o zadłużeniu w oparciu o bilans i w ten sposób uzyskać fundusze na budowę bloku nawet bez wiedzy o pozwoleniach. Ale to byłoby nieodpowiedzialne działanie – ocenia Maciej Stańczuk.

Agnieszka Łakoma, Rzeczpospolita

CO2 nie musi nas puścić z torbami

O problemie z emisjami CO2 o którym alarmuje Agnieszka Łakoma z „Rzeczpospolitej”, wzmiankowaliśmy już. Rozgrywka weszła w decydującą fazę. Nie trzeba szczególnie uzasadniać co oznacza dyktat eurokracji dla naszej gospodarki opartej na węglu. Natomiast trzeba przypomnieć jaki posiada to wymiar dla stopy życiowej: już teraz konsumpcja energii w Polsce per capita jest o 50 procent niższa niż w Belgii. Ten argument, często przywoływany przez Stałego Przedstawiciela RP  przy Unii Europejskiej Jana Tombińskiego, pokazuje ile mamy do stracenia.

Po wtóre, nawet jeśli założymy, że emisja CO2 jest w istocie jakimś obiektywnym problemem a nie rojeniami ekoradykałów, to należałoby postawić Ministerstwu Gospodarki kilka pytań: czy, a jeśli tak, to jakimi sumami wsparło naukowców pracujących nad nowoczesnymi technologiami ograniczającymi emisję CO2? Od roku 2018, zgodnie z prawem unijnym, kopalnie węgla przestaną być dotowane środkami publicznymi w państwach członkowskich, ale takie technologie można sprzedawać z krociowym zyskiem za granicę, np. do Chin, które mają pieniądze i co rusz stawiają nową elektrownię na węgiel.  I wreszcie, geografia nie obdarzyła nas ani szczególnie silnymi wiatrami, ani rwącymi rzekami Norwegii. Krótko mówiąc: którą z technologii nuklearnych wybieramy i jak to się ma do unijnych planów związanych z tzw. inteligentnymi sieciami energetycznymi oraz do węgierskiej koncepcji zbudowania środkowo-europejskiej wspólnoty energetycznej, jaka ma być lansowana podczas unijnej prezydencji Madziarów?

Marek Bednarz, mp.info

Za: Myśl Polska

Za: Myśl Polska | http://mercurius.myslpolska.pl/2011/01/unia-chce-bysmy-wiecej-placili-za-emisje-co2/

Skip to content