Aktualizacja strony została wstrzymana

Departament Stanu USA o śledztwie smoleńskim: „Przykro mi, ale w tej chwili jest to sprawa między Rosją a Polską”

Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu powiedział Polskiemu Radiu, że śledztwo w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem „zostało w pełni przeprowadzone” i jest to teraz sprawa „między Polską a Rosją”. Philip Crowley odpowiadał na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie i – poprzez łącza satelitarne – w Nowym Jorku.

W odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia o możliwość przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i ewentualnego udziału w nim amerykańskich specjalistów, Philip Crowley powiedział, że ta katastrofa była „ogromną tragedią dla Polski”.

„Śledztwo zostało w pełni przeprowadzone. Przykro jest to mówić, ale w tej chwili jest to sprawa między Rosją a Polską. Rozumiemy wyczulenie na tę sprawę i związane z nią emocje.” Philip Crowley dodał, że nie słyszał, by Stany Zjednoczone były proszone o jakąkolwiek pomoc w prowadzeniu śledztwa.

„Jesteśmy jednak gotowi udzielić pomocy, jeśli Polska lub Rosja to zaproponują. Mamy równocześnie nadzieję, że śledztwo w sprawie tej tragedii nie będzie już utrudniało poprawy stosunków między Rosją a Polską”.

Philip Crowley jest wicesekretarzem stanu, szefem Biura Spraw Publicznych i równocześnie rzecznikiem Departamentu Stanu.

IAR/Tomasz Siemieński Nowy Jork/ab

Za: http://stooq.eu/n/?f=410910&c=2&p=0 | Nowy Jork - Smoleńsk - Crowley

Skip to content