Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemcy: Angela Merkel nagrodzona przez Amerykański Kongres Żydów

Amerykański Kongres Żydów (AJC) uhonorował niemiecką kanclerz Angelę Merkel za silne poparcie dla społeczności żydowskiej oraz państwa Izrael. Uhonorowanie Merkel nagrodą „Light unto the Nations” (Światło do Narodów), przyznawane przez AJC, zostało poprzedzone rozmową dyrektora wykonawczego AJC, Davida Harris’a z niemiecką kanclerz. Rozmowa odbyła się w kancelarii Merkel bez udziału dziennikarzy.

Według Harrisa dotyczyła relacji niemiecko-izraelskich, kwestii Iranu oraz „integracji w Niemczech”. W telefonicznym wywiadzie Harris powiedział, że jest bardzo usatysfakcjonowany rozmową i zapewnieniami Merkel. „- Usłyszeliśmy to, co było dla nas ważne i nadal bardzo doceniamy jej przyjaźń i troskę” – powiedział Harris po spotkaniu.

O randze wizyty działaczy AJC świadczyć mogą ich spotkania na najwyższym szczeblu z przedstawicielami niemieckich władz. Harris i dziesięciu członków delegacji AJC, w tym dyrektor berlińskiego oddziału organizacji Deidre Berger, spotkali się m.in. z prezydentem Christianem Wulff’em, ministrem gospodarki Rainer’em Bruderle, ministrem obrony Karl’ em-Theodor’em zu Guttenbergiem, czy byłymi ministrami spraw zagranicznych: Frank’ iem-Walther’ em Steinmeier’ em i Joshka Fisher’ em. Ta sama delegacja odwiedzi dziś w Paryżu prezydenta Francji Nichloasa Sarkozy’ ego.

Merkel jest postrzegana przez Żydów jako silny sojusznik w obliczu krytyki państwa Izrael, nielegalnego żydowskiego osadnictwa na ziemiach okupowanych Palestyny oraz zbrodni wojennych popełnianych przez syjonistyczny reżim. To ona w 2008 roku zainicjowała pierwsze wspólne posiedzenia rządów Niemiec i Izraela. Trzecie takie posiedzenie ma odbyć się w tym roku.

Niemcy są również jednym z krajów, które przyczyniają się do potęgi militarnej Izraela m.in. poprzez przekazywanie mu sprzętu wojskowego, za darmo (jak miało to miejsce na początku lat 90-tych, gdy Izrael został obdarowany dwoma darmowymi okrętami podwodnymi) lub współfinansowanego przez niemieckich podatników (zamówione w 2005 roku okręty podwodne klasy Delfin, znane jako U212S, zdolne do przewożenia i wystrzeliwania pocisków nuklearnych).

Laureatami poprzednich edycji nagród AJC są prezydent Bill Clinton, Nicholas Sarkozy, chilijski prezydent Ricardo Lagos i były prezydent Kolumbii Alvaro Uribe Velez.

Za: Autonom.pl | http://autonom.pl/index.php/news/informacje/902-niemcy-angela-merkel-nagrodzona-przez-amerykaski-kongres-ydow