Aktualizacja strony została wstrzymana

Grecy domagają się odszkodowań za niemieckie zbrodnie

12 stycznia Georgios Papandreu, premier Grecji, oficjalnie poparł przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS) w Hadze żądania grupy obywateli greckich, domagających się odszkodowań za niemieckie zbrodnie wojenne popełnione podczas II wojny światowej. Decyzja szefa greckiego rządu wywołała ostrą ripostę ministra spraw zagranicznych RFN Guido Westerwellego.

Według Westerwellego posunięcie greckiego rządu jest „niezrozumiałe”. Szef niemieckiej dyplomacji podkreślił, że jego kraj zdaje sobie sprawę z własnej odpowiedzialności za historię, jednocześnie jednak domaga się poszanowania immunitetu RFN jako państwa.
Toczący się od 2008 roku proces w Hadze, w którym RFN występuje przeciwko Włochom, dotyczy właśnie immunitetu Niemiec. MTS ma zdecydować, czy włoskie sądy miały prawo rozpatrywać wnioski osób prywatnych przeciwko państwu niemieckiemu i skazać RFN na wypłacenie odszkodowań krewnym włoskich i greckich cywili pomordowanych w akcjach odwetowych przez Niemców.
Wsparcie greckiego rządu nie będzie miało żadnego wpływu na ostateczny wyrok trybunału. Jest to raczej kolejna odsłona medialno-politycznego konfliktu między Berlinem i Atenami, trwającego od wiosny ubiegłego roku. Media niemieckie i niektórzy politycy oskarżali grecki rząd o doprowadzenie państwa na skraj finansowej katastrofy. Z kolei pod adresem Berlina padały oskarżenia o egoistyczną politykę gospodarczą i niewykonywanie zobowiązań wypłaty reparacji za II wojnę światową. <ciechan>

za: osw.waw.pl

Za: Myśl Polska | http://mercurius.myslpolska.pl/2011/01/grecy-domagaja-sie-odszkodowan-za-niemieckie-zbrodnie/

Skip to content