Aktualizacja strony została wstrzymana

Badania naukowców kanadyjskich: Zagrożone zdrowie dzieci rozwiedzionych rodziców

Dorośli, którzy w dzieciństwie przeżyli rozwód swoich rodziców, doznają udaru dwukrotnie częściej niż inni – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w Kanadzie.

Prace naukowców z Uniwersytetu w Toronto to kolejne już badania, których wyniki potwierdzają, że stresujące wydarzenia życiowe doświadczone w dzieciństwie, takie jak np. rozwód rodziców, mogą się „biologicznie odciskać” na zdrowiu dzieci. Traumatyczne przeżycia niekorzystnie zmieniają sposób fizjologicznej odpowiedzi na stres.

Prof. Esma Fuller-Thomson i pracujący pod jej kierunkiem zespół z Factor-Inwentash Faculty of Social Work* przeanalizowali dane z ogólnokrajowych badań w dziedzinie zdrowia, 2005 Canadian Community Health Survey. Okazało się, że życie dzieci rozwiedzionych rodziców jest poważnie zagrożone z powodu niewłaściwych zachowań zdrowotnych. Dzieci próbują sobie radzić z silnym stresem za pomocą alkoholu i papierosów. Wg naukowców, zagrożenia behawioralne nie tłumaczą jednak tak wysokiego ryzyka udaru mózgu, jaki zagraża DDRR**.

Postawiono hipotezę, że narażenie na stres we wczesnym okresie życia ma wpływ na rozwój osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, która kontroluje reakcję organizmu na stres. Zaburzenie rozwoju tej osi rozregulowuje wydzielanie kortyzolu, jednego z tzw. hormonów stresu, który wpływa na metabolizm. Kortyzol zatrzymuje sól w organizmie, co może prowadzić do wystąpienia nadciśnienia. Stąd już blisko do wszelkich powikłań związanych z chorobą nadciśnieniową.

Prof. Edward Kruk ze School of Social Work and Family Studies*** wskazuje na jedną z podstawowych przyczyn dziecięcego stresu w rozbitych rodzinach: „Brak ojca, więcej niż jakikolwiek inny czynnik, wydaje się być związane z ogromnym stresem.”

Według danych szacunkowych za 2009 r., około 30 proc. kanadyjskich dzieci nie widziało ojca po rozwodzie rodziców. „U tych dzieci poziom stresu dramatycznie wzrasta i utrzymuje się na wysokim poziomie przez bardzo długi czas” – twierdzi prof. Kruk.

Badania przeprowadzone w Kanadzie potwierdzają – rozstanie rodziców najbardziej przeżywają dzieci, ich uporządkowany do tej pory świat ulega całkowitemu zburzeniu.

[Tłumaczenie i opracowanie własne za: „Family & Life” – 04.01.2011 r. na podstawie tekstu CiNews – 03.12.2010 r.]

* Factor-Inwentash Faculty of Social Work, University of Totonto – Wydział Pracy Socjalnej Uniwersytetu w Toronto, Kanada

** DDRR – akronim wyrażenia Dorosłe Dzieci Rozwiedzionych Rodziców

*** School of Social Work and Family Studies, University of British Columbia – Kolegium Pracy Socjalnej i Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, Kanada

Za: HLI-Polska | http://www.hli.org.pl/xoops/modules/news/article.php?storyid=1558