Badania naukowców kanadyjskich: Zagrożone zdrowie dzieci rozwiedzionych rodziców

Aktualizacja: 2011-01-20 5:47 pm

Dorośli, którzy w dzieciństwie przeżyli rozwód swoich rodziców, doznają udaru dwukrotnie częściej niż inni – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w Kanadzie.

Prace naukowców z Uniwersytetu w Toronto to kolejne już badania, których wyniki potwierdzają, że stresujące wydarzenia życiowe doświadczone w dzieciństwie, takie jak np. rozwód rodziców, mogą się “biologicznie odciskać” na zdrowiu dzieci. Traumatyczne przeżycia niekorzystnie zmieniają sposób fizjologicznej odpowiedzi na stres.

Prof. Esma Fuller-Thomson i pracujący pod jej kierunkiem zespół z Factor-Inwentash Faculty of Social Work* przeanalizowali dane z ogólnokrajowych badań w dziedzinie zdrowia, 2005 Canadian Community Health Survey. Okazało się, że życie dzieci rozwiedzionych rodziców jest poważnie zagrożone z powodu niewłaściwych zachowań zdrowotnych. Dzieci próbują sobie radzić z silnym stresem za pomocą alkoholu i papierosów. Wg naukowców, zagrożenia behawioralne nie tłumaczą jednak tak wysokiego ryzyka udaru mózgu, jaki zagraża DDRR**.

Postawiono hipotezę, że narażenie na stres we wczesnym okresie życia ma wpływ na rozwój osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, która kontroluje reakcję organizmu na stres. Zaburzenie rozwoju tej osi rozregulowuje wydzielanie kortyzolu, jednego z tzw. hormonów stresu, który wpływa na metabolizm. Kortyzol zatrzymuje sól w organizmie, co może prowadzić do wystąpienia nadciśnienia. Stąd już blisko do wszelkich powikłań związanych z chorobą nadciśnieniową.

Prof. Edward Kruk ze School of Social Work and Family Studies*** wskazuje na jedną z podstawowych przyczyn dziecięcego stresu w rozbitych rodzinach: „Brak ojca, więcej niż jakikolwiek inny czynnik, wydaje się być związane z ogromnym stresem.”

Według danych szacunkowych za 2009 r., około 30 proc. kanadyjskich dzieci nie widziało ojca po rozwodzie rodziców. „U tych dzieci poziom stresu dramatycznie wzrasta i utrzymuje się na wysokim poziomie przez bardzo długi czas” – twierdzi prof. Kruk.

Badania przeprowadzone w Kanadzie potwierdzają – rozstanie rodziców najbardziej przeżywają dzieci, ich uporządkowany do tej pory świat ulega całkowitemu zburzeniu.

[Tłumaczenie i opracowanie własne za: „Family & Life” – 04.01.2011 r. na podstawie tekstu CiNews – 03.12.2010 r.]

* Factor-Inwentash Faculty of Social Work, University of Totonto – Wydział Pracy Socjalnej Uniwersytetu w Toronto, Kanada

** DDRR – akronim wyrażenia Dorosłe Dzieci Rozwiedzionych Rodziców

*** School of Social Work and Family Studies, University of British Columbia – Kolegium Pracy Socjalnej i Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, Kanada

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=30916 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]