Aktualizacja strony została wstrzymana

Podręcznik do historii Ukrainy finansowany przez UE

Koordynator projektu „Wielokulturowa historia Ukrainy” i przedstawiciel Wszechukraińskiego Stowarzyszenia Wykładowców Historii i Nauk Społecznych „Nowa Doba” Piotr Kendzior zapowiedział, iż nowy podręcznik do historii Ukrainy ukaże się w 2012 roku i będzie współfinansowny ze środków Uni Europejskiej.

Projekt zakłada stworzenie podręcznika, kładącego nacisk na wielokulturową historię Ukrainy, zwracającego uwagę na wkład każdej z zamieszkujących nacji w historię tych ziem. Stąd planowany tytuł „Razem na jednej ziemi. Wielokulturowa historia Ukrainy”.

Projekt otrzymał wsparcie Unii Europejskiej na kwotę 130 tysięcy hrywien (ok. 47 000 zł), z czego 10% muszą wnieść organizatorzy.

Książka w zamyśle nie ma zastąpić już istniejących podręczników, lecz ma być ich uzupełnieniem. Projekt zakłada organizowanie tzw. okrągłych stołów, w których biorą udział historycy i inny naukowcy. O jednym z takich spotkań, które miało miejsce 14-15 stycznia we Lwowie, informowaliśmy w związku z wypowiedzią jednego z historyków donieckich odnoszącą się pozytywnie do UPA.

Jak będzie wyglądał nowy podręcznik i czy spełni swoje zadanie – czekamy z niecierpliwością.

Źródło: zaxid.net

Za: Arkana | http://www.portal.arcana.pl/Podrecznik-do-historii-ukrainy-finansowany-przez-ue,549.html?utm_source=atom&utm_medium=atom&utm_campaign=atom

Skip to content