Problem polskich nazw na Wileńszczyźnie narasta

Aktualizacja: 2011-01-19 2:20 pm

Największy litewski dziennik „Lietuvos Rytas” skarży się na mieszkańców rejonu wileńskiego. “Już nie tylko nazwy ulic i nazwy miejscowości w środkach komunikacji publicznej w rejonie wileńskim i solecznickim są pisane po polsku, zabrano się również za nazwy wiosek” – alarmuje dziennik.

W pobliżu wsi Łazaryszki nieopodal Wilna pojawił się znak drogowy, na którym pod nazwą wsi po litewsku umieszczono nazwę polską. Według gazety, jest to jednak tylko imitacja znaku drogowego – bowiem znak ten w ciemności nie odbija świateł przejeżdżających samochodów. Mieszkańcy liczącej zaledwie 6 zagród wsi mówią, że znak pojawił się przed miesiącem. Jednak nikt nie wie, kto go ustawił. Przedstawiciel rządu w okręgu wileńskim Jurgis Jurkevczius twierdzi, że ma wystarczająco dużo problemów z nazwami ulic po polsku. Według Jurkevicziusa, sądy już kilkakrotnie orzekły o sprzeczności umieszczania polskich nazw ulic z obwiązującym prawem. “Jednak samorząd rejonu wileńskiego wciąż odwołuje się od decyzji sądów i domaga się orzeczenia legalności polskich nazw przez Sąd Konstytucyjny” – podkreśla Jurkeviczius w wywiadzie dla „Lietuvis Rytas” . Polacy na Litwie od prawie dwudziestu lat domagają się prawa do pisowni oryginalnej swoich imion i nazwisk, powołują się również na zapisy Europejskiej Konwencji Ramowej Ochrony Praw Mniejszosci Narodowych, ktora Litwa ratyfikowała w 2000 roku, a która zezwala na używanie nazw miejscowości i ulic w języku mniejszości narodowych na terenach zwartego zamieszkiwania.

IAR/Kresy.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=30862 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]