Drugie dziecko? 240 tys. juanów kary

Aktualizacja: 2011-01-18 12:16 pm

W Chinach „moralne oburzenie z powodu posiadania dziecka przed ślubem jest znacznie silniejsze niż wstyd z powodu aborcji”. Polityka jednego dziecka skutkuje tym, że Chiny to jeden z krajów o najwyższym wskaźniku dokonywanych aborcji.

Zachodnie raporty donoszą, jakoby miało nastąpić pewne rozluźnienie restrykcyjnej chińskiej polityki kontroli urodzeń. Tymczasem Yang Zhizhu, były wykładowca prawa, zaskarża rząd po tym, jak lokalna „komisja planowania rodziny” ukarała go grzywną w wysokości 240 tys. juanów (36 264 dolarów) za to, że ma drugie dziecko – donosi “Global Times”. Zhizhu został też zwolniony ze stanowiska profesora prawa na chińskim uniwersytecie nauk politycznych.

Kara, którą władze nazywają „opłatą na utrzymanie społeczne”, jest dziewięciokrotnie wyższa niż równowartość średniego dochodu, jaki przypada na statystycznego mieszkańca miasta.

Yang pozywa pekińską komisję utrzymując, że nie ma ona prawa, aby ograniczać chińskie pary do posiadania jednego dziecka.

– Chińska ustawa o planowaniu rodziny wprawdzie zachęca do posiadania jednego dziecka, ale do tego nie zmusza – twierdzi Yang na swoim blogu. – I nie ma żadnych przepisów ustawowych czy wykonawczych, według których kolejne dzieci byłyby „nielegalne” – kontynuuje poszkodowany.

Zhou Ze, adwokat Yanga, dodaje, że ta „społeczna opłata za utrzymanie”, która rzekomo ma pokryć koszty świadczeń publicznych na rzecz drugiego dziecka, miała być wyliczana według dochodów rodzica. – Grzywna jest aż nadto wysoka, ponieważ po tym, jak mój klient został zwolniony z uczelni, jego dochody są mniejsze niż 100 juanów na miesiąc, co stanowi równowartość ok. 15 dolarów – dodaje Zhou Ze.

Według oficjalnych statystyk chińskiego rządu, wskaźnik aborcji w Chinach jest jednym z najwyższych na świecie, a co więcej – wciąż wzrasta, zwłaszcza wśród młodych, niezamężnych kobiet. Z 7,6 mln aborcji w 2007 roku, liczba ta wzrosła do 9,2 milionów w 2008 roku.

– Moralne oburzenie z powodu posiadania dziecka przed ślubem w naszym społeczeństwie jest znacznie silniejsze niż wstyd z powodu aborcji – Associated Press cytuje Zhou Anqin, menadżera jednej z aborcyjnych klinik.

eMBe/LifeSiteNews

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=30791 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]