1/3 Polaków nie chce mieć dzieci

Aktualizacja: 2011-01-16 10:44 pm

Według badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Pracy, aż 1/3 Polaków nie chce mieć dziecka. Bić na alarm?

Niskie pensje, niepewność na rynku pracy, brak pomocy ze strony państwa oraz niezrozumienie pomiędzy partnerami – to główne przyczyny tego, że Polacy nie chcą mieć dzieci. Tak przynajmniej twierdzi Ministerstwo Pracy, których efekty badań publikuje dzisiejsze „Metro”. Najbardziej szokuje jednak procent osób, które w ogóle nie zamierzają mieć dzieci – jest to aż 1/3 pytanych Polaków!

O przyczyny takiego stanu rzeczy zapytaliśmy Karolinę Elbanowską ze stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. – Sytuacja rodziców w Polsce jest tak godna pożałowania, że nic dziwnego, iż pojawiają się takie odpowiedzi. Dziecko jest we wszystkich możliwych instytucjach niedostrzegane i pomijane. Zdecydowanie się dziś na dziecko – kiedy np. trzeba spłacać raty kredytu – może być traktowane jako szaleństwo – uważa Elbanowska.

Zdaniem autorów ministerialnego raportu pracodawcy i państwo nie tworzą sprzyjających warunków do pogodzenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi. Przyszłych pracowników pyta się podczas rekrutacji o plany rodzicielskie (choć to od wielu lat jest niezgodne z prawem) i niechętnie zatrudnia się kobiety planujące w najbliższej przyszłości założenie rodziny. Sam raport został opublikowany przed senackim głosowaniem w sprawie rządowej ustawy żłobkowej. Czy ten projekt może zmienić istniejący stan rzeczy na lepsze?

– Ustawa zakłada, ze najważniejszą rzeczą, jaka spotyka kobietę w życiu, jest praca zawodowa. Macierzyństwo to tylko doczepka do pracy – twierdzi Elbanowska. I dodaje: – Według założeń ustawy wszystko ma odbyć się bez kosztów, bez nowych projektów. Zakładając, że żłobki są potrzebne (a niewątpliwie są), to one nie powstaną, bo rząd zrobił wszystko, żeby proponowane rozwiązania nie pociągnęły za sobą żadnych kosztów. A bez nich sytuacja się nie poprawi, same samorządy nie rozwiążą sytuacji, one i tak toną w długach. Mało tego, skutkiem ubocznym ustawy może być likwidacja bądź spadek standardu w już istniejących żłobkach – bo to zwyczajnie nie będzie się samorządom opłacać.

Badanie przeprowadziło Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To ponad 120 pogłębionych wywiadów i dyskusji z Polakami w wieku 25-45 lat, mieszkańcami miast. Oprócz danych z ministerstwa, warto przypomnieć badania Głównego Urzędu Statystycznego. Według nich przyrost naturalny w Polsce maleje nieprzerwanie od 1984 roku. W roku 2030 – wg badań – ma być nas już o dwa miliony mniej. To wszystko nie rokuje zbyt dobrze na przyszłość.

Marcin Fijołek

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=30696 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]