USA: skarga na uczelnię za zmuszanie do asystowania przy aborcji

Aktualizacja: 2011-01-12 2:11 pm

Prawnicy chrześcijańskiej organizacji Alliance Defense Fund (ADF) złożyli w Departamencie Zdrowia USA skargę na Uniwersytet Vanderbilt w Nashville w stanie Tennesse, twierdząc, że uczelnia zmusza studentów pielęgniarstwa do asystowania przy aborcjach. Zdaniem ADF, działania te są nielegalne, gdyż uniwersytet ten co roku otrzymuje państwowe wsparcie finansowe w formie podatku federalnego.

Prawo amerykańskie zabrania instytucjom dotowanym z pieniędzy podatników zmuszać studentów lub pracowników opieki zdrowotnej do uczestnictwa przy aborcji wbrew ich religii lub przekonaniom moralnym.

Skargę wniesiono w imieniu studentki czwartego roku pielęgniarstwa z innej uczelni, która złożyła w Vanderbilit aplikację o rezydenturę z pielęgniarstwa. Dziewczyna twierdzi, że warunkiem przyjęcia do programu była zgoda na asystowanie przy aborcjach.

W ubiegłym roku organizacja ADF złożyła pozew – w imieniu pielęgniarki Cathy Cenzon-DeCarlo – przeciw szpitalowi Mt. Sinai Hospital z Nowego Jorku. Placówka zmusiła kobietę do asystowania przy późnej aborcji. Pielęgniarce grożono rozwiązaniem umowy o pracę i pozbawieniem licencji. Pozew został odrzucony przez dwie instancje sądowe.

Matt Bowman z ADF podkreśla, że pielęgniarki broniące życia nie powinny być zmuszane, wbrew ich przekonaniom, do uczestnictwa w aborcji, gdyż jest to niezgodne z prawem i narusza wolność sumienia.

Źródło: KAI

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=30441 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]