Polak, ślązak, marsjanin?

Aktualizacja: 2011-01-11 12:27 pm

Jak ktoś chce, może wpisać, że jest narodowości marsjańskiej. Mamy wolność – mówi Mirosław Sekuła o tegorocznym spisie powszechnym.

W tegorocznym spisie ludności, który ma się odbyć w Polsce, po raz pierwszy można będzie zadeklarować przynależność do narodowości śląskiej. Decyzja GUS to faktyczne uznanie Ślązaków za osobny naród. Wcześniej nie zgodził się na to Sąd Najwyższy. Orzekał wtedy w sprawie rejestracji ruchu osób twierdzących, że są takiej właśnie narodowości. Czy decyzja GUS ma związek ze śląską koalicją, którą Platforma Obywatelska zawarła z autonomistami z Ruchu Autonomii Śląska?

Przedstawiciel RAŚ, znany z pogardliwych wobec Polski wypowiedzi Jerzy Gorzelik, nie kryje zadowolenia z decyzji GUS. – Oceniam, że łączna ilość deklaracji narodowości śląskiej będzie nawet trzy razy wyższa niż w 2002 roku – mówi Rzeczpospolitej. Zapowiada kampanię promocyjną pod hasłem “Masz prawo deklarować narodowość śląską”.

Zdaniem Mirosława Sekuły, posła PO, który “czuje się ślązakiem”, możliwość zaznaczenia narodowości śląskiej, to “części wolności obywatelskich”. Jak zaznacza, on sam z tej możliwości nie skorzysta. – Ja jestem Polakiem. Są Ślązacy, ale śląskiej narodowości nie ma. I ja to rozróżniam – mówi “Rz”. – Ale jak ktoś chce, może wpisać, że jest narodowości marsjańskiej. Mamy wolność – dodaje.

Na wiadomości dotyczące spisu zareagowało Prawo i Sprawiedliwość. Partia ta chce, by prezes Głównego Urzędu Statystycznego wyjaśnił sprawę. Według szefa klubu parlamentarnego PiS Mariusza Błaszczaka dopuszczenie do wpisywania w ankiecie narodowości “śląskiej” jest sprzeczne z orzeczeniem Sądu Najwyższego.

– Nie można bowiem deklarować przynależności do narodu, który nie istnieje. W związku z powyższym, na jakiej podstawie prawnej GUS dopuszcza, aby w ankiecie znalazła się ewentualna odpowiedź o przynależności np. do narodu śląskiego? Proszę o przesłanie decyzji w tej sprawie – napisał szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

żar/wPolityce.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=30362 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]