Ukraina będzie mieć szybkie pociągi na Euro 2012, a Polska – figę z makiem

Rząd miał zakupić dla PKP Intercity 20 nowoczesnych pociągów na Euro 2012. Na zamiarach się skończyło – nowych składów nie będzie. Tymczasem Ukraińcy wygrali kolejową batalię – na tory trafi tam 10 nowoczesnych pociągów.

Opieszałość polskich kolei znana jest nie od dzisiaj – dotyczy to nie tylko kursowania pociągów, ale także modernizacji całej infrastruktury. Kolejny raz nadzieja okazała się matką głupich – wszyscy ci, którzy wierzyli, że przed Euro 2012 nastąpi generalna mobilizacja i daleko idące zmiany, teraz żałują, że dali się ponieść polskiej ułańskiej fantazji. Podczas mistrzostw koleje zaoferują kibicom stare wagony, których wiek to średnio 30 lat. Ponadto nie zostanie zmodernizowana żadna z tras łączących miasta-gospodarzy.

Takich wątpliwych atrakcji chcą uniknąć Ukraińcy, gdzie niedawno tamtejsze koleje zakupiły dziesięć nowoczesnych pociągów osiągających prędkość 160 km/godz. Spółka Ukrajinski Zaliznici przeznaczy na to 304 mln dol. I choć produkcja takich składów trwa zazwyczaj dwa lata to sześć z nich pojedzie już podczas Euro 2012 – Kijów wynegocjował to z koreańskim dostawcą Hyundai-Rotem. Kibice będą mogli podróżować nowymi pociągami z Kijowa do Charkowa, Lwowa i Doniecka o 30 proc. krócej niż obecnie.

Na tym jednak nie koniec ukraińskich kolejowych zmian – wicepremier Borys Kolesnikow zapowiedział, że zostanie powołana spółka joint venture z koreańską firmą, która ma wyprodukować na miejscu od 50 do 100 nowych składów. Koreańczycy taką spółkę utworzyli już z tureckimi kolejami, gdzie zamówiono 80 lokomotyw.

Jak na tym tle wypada PKP Intercity? Mizerniutko – trwają przymiarki do podpisania kontraktu na dostawę 20 nowoczesnych pociągów osiągających prędkość 250 km/godz. za 400 mln euro. Mimo że przetarg rozpoczął się w sierpniu 2008 r., umowy nadal nie ma, gdyż spółka balansuje na granicy utraty płynności finansowej i nie ma z czego sfinansować napraw i zakupów.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Za: MyPiS.pl | http://mypis.pl/aktualnosci/1186-ukraina-bedzie-miec-szybkie-pociagi-na-euro-2012-a-polska-fige-z-makiem

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content