Aktualizacja strony została wstrzymana

Grekokatolicy i prawosławni rozpoczynają Święta

Wieczorem ukraińscy grekokatolicy i prawosławni zasiądą do wigilijnych stołów. Znajdą się na nim jedynie postne potrawy.

Na stole położone jest siano, a w rogu umieszczony czosnek, aby przegonić złe duchy. To wszystko zostaje przykryte obrusem, na którym znajduje się 12 postnych potraw, czyli przygotowanych bez mięsa, mleka i jajek. Wśród potraw wigilijnych nie może zabraknąć kutii. Gospodyni Olha Sachno podkreśla, że są pewne jej składniki, o których nie można zapomnieć, a mające znaczenie symboliczne, jak pszenica albo jęczmień, mak i miód.

Arcybiskup Łucki i Wołyński Mychaił przypomina, że do stołu wszyscy zasiadają, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka, która oznacza, że narodził się Chrystus. W niektórych domach w końcu stołu bądź też w rogu pokoju stoi także „diduch”, czyli figura z kłosów bądź też snop zboża, który oznacza jednocześnie pamięć o przodkach i ma zapewnić gospodarzom obfite zbiory w tym roku.

Białorusini wyznający prawosławie jutro obchodzą święta Bożego Narodzenia. Jest to związane ze stosowaniem w Cerkwi kalendarza juliańskiego.

Prawosławne Boże Narodzenie poprzedza 40-dniowy post. Kończy się on dziś – 6 stycznia szczególnie ścisłym postem.
Ten dzień nazywa się soczelnik. Po wieczornych modlitwach wierni siadają do stołów i spożywają świąteczną kolację. Na stole są zawsze śledzie, potrawy z ryb, sałatki, a na deser kutia i kompoty. Po kolacji ludzie siadają przy ozdobionej choince i wyjmują prezenty od Dziadka Mroza, czyli Świętego Mikołaja. Dzieci czasami znajdują prezenty pod choinką następnego dnia nad ranem . Pierwszy dzień świąt Białorusini spędzają najczęściej w domach. Potem odwiedzają bliskich.

Także w Rosji wierni prawosławni przygotowują się do obchodów Bożego Narodzenia. O północy we wszystkich cerkwiach rozpoczną się uroczyste nabożeństwa zwiastujące narodzenie Jezusa.

Zgodnie z prawosławną tradycją, wszystkich wiernych obowiązywał przez cztery ostatnie tygodnie post. Wierni mieli się powstrzymywać od jedzenia tłustych pokarmów i od hucznych zabaw. Wyjątek stanowił Nowy Rok. 6 stycznia, w wigilię Bożego Narodzenia prawosławni chrześcijanie spożywają tylko postne potrawy pochodzenia roślinnego. Duchowni przypominają, że „aż do pojawienia się pierwszej gwiazdy wolno przyjmować pokarmy namoczone w wodzie”. Tradycyjnie są to najczęściej rozgotowane ziarna pszenicy lub ryżu. O północy rozpoczną się bożonarodzeniowe modlitwy. Centralne nabożeństwo odprawi w cerkwi Chrystusa Zbawiciela w Moskwie patriarcha Wszechrusi Cyryl. Będzie ono transmitowane przez większość rosyjskich stacji telewizyjnych.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/grekokatolicy-i-prawoslawni-rozpoczynaja-swieta

Skip to content