Francja/Niemcy: Raport o stanie akceptacji islamu

Aktualizacja: 2011-01-5 10:46 am

40 proc. mieszkańców Niemiec i 42 proc. mieszkańców Francji uważa islam za zagrożenie – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie paryskiego dziennika „Le Monde”. Ponadto 68 proc. Francuzów i 75 proc. Niemców jest zdania, że muzułmanie nie są dobrze zintegrowani ze społeczeństwem.

Tylko po 4 proc. Francuzów i Niemców uważa muzułmanów za całkiem zintegrowanych ze społeczeństwem, a za „raczej zintegrowanych” – 28 proc. Francuzów i 21 proc. Niemców.

Z kolei za „czynnik kulturowego wzbogacenia” uważa islam 22 proc. ankietowanych we Francji i 24 proc. w Niemczech.

Komentując wyniki sondażu „Le Monde” zauważa, że ukazują one niepowodzenie integracji muzułmańskich imigrantów w obu państwach europejskich. Jego źródeł należy szukać nie tylko w ogólnie przyjmowanych przyczynach społeczno-gospodarczych, ale przede wszystkim w coraz bardziej dostrzegalnej przepaści na płaszczyźnie wartości. Gazeta zauważa, że respondentów – bez względu na wiek i poglądy polityczne – bardziej niż w przeszłości niepokoi budowa meczetów i noszenie chust islamskich przez kobiety.

Sondaż został przeprowadzony na początku grudnia 2010 r.

We Francji żyje około 4 mln muzułmanów (7 proc. mieszkańców kraju), w Niemczech – 3,5 mln (4 proc.), w całej Europie zaś 38 mln. Zdecydowana większość z nich to imigranci.

pb (KAI/AFP/LeMonde) / ms

Za: ekai
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=30045 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]