Transseksualiści w polskiej armii?

Aktualizacja: 2011-01-5 10:50 am

Fundacja Trans-Fuzja dopominająca się praw dla transseksualistów, chce uchylenia przepisów, które uniemożliwiają im służbę w wojsku. Wystąpiła w tej sprawie do ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. Ministerstwo zdecydowało, że rozważy tę propoyzcję.

Służbę osób nie akceptujących swojej płci, uniemożliwiają rozporządzenia ministra obrony na temat orzekania o zdolności do służby czynnej i zawodowej. Według nich transseksualizm powoduje trwałą niezdolność do służby i powoduje przyznanie tzw. kategorii E. Dotyczy to także tych transseksualistów, którzy nie przeszli operacji zmiany płci.

– Nie jest wykluczone, że rozporządzenia zostaną zmienione. Szczególnie teraz, po niedawnym uchwaleniu ustawy o równym traktowaniu – mówi ppłk Agnieszka Gumińska z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON.

Pod koniec 2010 r. kanadyjski resort obrony wydał dyrektywę, pozwalającą transseksualistom ubierać się zgodnie z tożsamością płciową. Z kolei w Stanach Zjednoczonych ułatwiono niedawno dostęp do wojska osobom homoseksualnym.

AM/Tvp.info

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=30042 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]