Aktualizacja strony została wstrzymana

Chiny mają nowy sposób na szpiegowanie

Chińczycy wynaleźli urządzenie szpiegowskie, które może zidentyfikować osobę wyłącznie dzięki danym dotyczącym jej wagi.

„Spy pad” – bo tak je nazwano – stał się obiektem zainteresowania amerykańskich dyplomatów w Pekinie. Opisują oni urządzenie w tajnych depeszach, które ujawnił portal WikiLeaks. „Spy pad” – to wrażliwy na dotyk panel.

Wystarczy nieświadomie na niego nastąpić, aby automatycznie pobrał on informacje dotyczące rozkładu masy ciała oraz charakterystycznego dla każdego człowieka sposobu chodzenia. To wystarczy, aby przy powtórnym wejściu na panel, urządzenie zidentyfikowało osobę, która na nim stanęła – informuje hongkoński dziennik „South China Morning Post”. Amerykańscy dyplomaci podejrzewali, że prace badawcze nad urządzeniem zleciła chińska armia.

Według dziennika „South China Morning Post” „Spy pad” wykorzystywany będzie głównie przez chińskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego w celu zwiększenia kontroli obywateli. „Spy pad” przechodzi obecnie fazę testów. Informacje o dwóch lokalizacjach, w których urządzenie jest testowane, utrzymywane są w ścisłej tajemnicy.

Chiny posiadają jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów identyfikacji osób. System monitoringu miejskiego jest w stanie w stanie zidentyfikować obywateli, których zdjęcia znalazły się w bazie danych ministerstwa bezpieczeństwa publicznego.

(IAR –Sylwia Mróz 04.01.2011)

Za: Polskie Radio | http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/289376,Chiny-maja-nowy-sposob-na-szpiegowanie

Skip to content