Znaleziono ciała ofiar hitlerowskich eutanazji?

W austriackim mieście Hall in Tirol znaleziono szczątki 220 osób. Wszystko wskazuje na to, że są to ofiary hitlerowskich eutanazji przeprowadzanych w miejscowym szpitalu psychiatrycznym.

W związku z rozbudową oddziału psychiatrycznego miejscowego szpitala rozpoczęto przenoszenie przyszpitalnego cmentarza w nowe miejsce. Podczas prac natrafiono na dokumenty, świadczące o chowaniu na cmentarzu zwłok ludzi, uśmiercanych w latach 1942-45 w ramach eutanazji.

– Prace terenowe natychmiast wstrzymano – powiedział agencji dpa Johannes Schwamberger, rzecznik zarządzającej szpitalami publicznymi kraju związkowego Tyrol spółki Tilak. Informuje, że powołano specjalną komisję, która wyjaśni kwestie eutanazji. – Zmarli mają zostać zidentyfikowani, przyczyny ich zgonów ustalone, a cmentarz przeniesiony w sposób właściwy z naukowego punktu widzenia – zaznaczył Schwamberger.

Ekshumacje mają się rozpocząć w marcu. Historycy przypuszczają, że od 100 do 360 pacjentów ówczesnego oddziału psychiatrycznego w Hall in Tirol padło ofiarą eutanazji.

żar/Tvp.info

Za: Fronda.pl | http://fronda.pl/news/czytaj/znaleziono_ciala_ofiar_hitlerowskich_eutanazji

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content