Znaleziono ciała ofiar hitlerowskich eutanazji?

Aktualizacja: 2011-01-4 11:24 pm

W austriackim mieście Hall in Tirol znaleziono szczątki 220 osób. Wszystko wskazuje na to, że są to ofiary hitlerowskich eutanazji przeprowadzanych w miejscowym szpitalu psychiatrycznym.

W związku z rozbudową oddziału psychiatrycznego miejscowego szpitala rozpoczęto przenoszenie przyszpitalnego cmentarza w nowe miejsce. Podczas prac natrafiono na dokumenty, świadczące o chowaniu na cmentarzu zwłok ludzi, uśmiercanych w latach 1942-45 w ramach eutanazji.

– Prace terenowe natychmiast wstrzymano – powiedział agencji dpa Johannes Schwamberger, rzecznik zarządzającej szpitalami publicznymi kraju związkowego Tyrol spółki Tilak. Informuje, że powołano specjalną komisję, która wyjaśni kwestie eutanazji. – Zmarli mają zostać zidentyfikowani, przyczyny ich zgonów ustalone, a cmentarz przeniesiony w sposób właściwy z naukowego punktu widzenia – zaznaczył Schwamberger.

Ekshumacje mają się rozpocząć w marcu. Historycy przypuszczają, że od 100 do 360 pacjentów ówczesnego oddziału psychiatrycznego w Hall in Tirol padło ofiarą eutanazji.

żar/Tvp.info

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29993 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]