Wysadzono pomnik Stalina w Zaporożu

W sylwestrową noc, ok. 23.30, nieznani sprawcy wysadzili w powietrze pomnik Stalina w Zaporożu, stojący przed siedzibą lokalnego oddziału Komunistycznej Partii Ukrainy.

Według milicji, niezidentyfikowana dotąd osoba przeszła przez płot i powiesiła na pomniku torbę, w której znajdował się materiał wybuchowy. Wskutek wybuchu ucierpiał nie tylko sam pomnik, ale także siedziba partii komunistycznej, w której m.in. zniszczone zostały szyby.

– Eksplozja była na tyle silna, że gdyby miała miejsce w innym czasie, gdy na ulicy byli ludzie, mielibyśmy ofiary – powiedział lider zaporoskich komunistów Ołeksij Baburin.

2,5 metrowy pomnik komunistycznego zbrodniarza odsłonięto w maju 2010 roku. Od samego początku budził olbrzymie kontrowersje. Według agencji Reutera na liście podejrzanych o zniszczenie monumentu są członkowie „Swobody”. Partia poinformowała, że 1 stycznia w związku z tą sprawą zatrzymano przewodniczącego ugrupowania w Zaporożu oraz jego zastępcę.

Komuniści już zapowiedzieli, że pomnik zostanie odbudowany. „Stalin żył, Stalin żyje, Stalin będzie żyć, w tym i w formie pomnika” – oświadczył Ołeksij Baburin.

tr/Kresy.pl

Wysadzono pomnik Stalina w Zaporożu

Za: Kresy.pl | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/wysadzono-pomnik-stalina-w-zaporozu

Skip to content