Wrocław: Polskie zakłady lotnicze PZL Wrocław sprzedane Amerykanom

O zakupie w czwartek poinformowała rzecznik ARP Roma Sarzyńska. Tego dnia ARP i HS podpisały ostateczną umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w PZL Wrocław – podała rzecznik.

Spółka zmieni nazwę na HS Wrocław. Amerykańska firma chce przez najbliższe 5 lat podwoić obecną sprzedaż produktów PZL Wrocław i zainwestuje co najmniej 65 mln zł.
Nie podano kwoty transakcji. Źeby kupić wrocławską spółkę Amerykanie spłacili też wierzycieli firmy PZL-Hydral. Wierzytelności były zabezpieczone majątkiem PZL Wrocław.

PZL Wrocław zajmuje się produkcją układów paliwowo-regulacyjnych do silników lotniczych oraz układów, wyrobów i detali hydraulicznych sterowania i kontroli lotu do samolotów i śmigłowców. Zatrudnia 500 osób.

Według prezesa ARP Wojciecha Dąbrowskiego, pozyskanie inwestora branżowego o takim potencjale i pozycji, jak HS “jest dla wrocławskich zakładów gwarancją zwiększenia i unowocześnienia produkcji oraz znalezienia nowych rynków zbytu”. Jego zdaniem wrocławskie zakłady staną się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw branży lotniczej w naszym regionie.

Nowa spółka uzupełni ofertę polskich zakładów lotniczych powiązanych z HS. W Polsce Hamilton Sundstrand zatrudnia ok. 7 tys. osób. Jest m.in. właścicielem Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu, WSK PZL-Rzeszów oraz Pratt&Withney w Kaliszu. Firma specjalizuje się w produkcji lotniczej i na potrzeby astronautyki. Ma zakłady w 20 krajach. Roczne przychody firmy przekroczyły w 2009 r. 5,6 mld dol. HS jest częścią notowanej na nowojorskiej giełdzie grupy United Technologies Corporation – światowego lidera w branży lotniczej i budowlanej.

Wiceprezes Hamilton Sundstrand ds. operacyjnych Mike Dumais uważa, że przejęcie PZL Wrocław dopełnia możliwości firmy i daje dobrą pozycję do rozwoju w regionie. “Wrocław oferuje wykwalifikowanych, dynamicznych i zmotywowanych pracowników, a sam PZL ma wybitne doświadczenie w projektowaniu i produkcji na potrzeby przemysłu lotniczego i kosmonautycznego” – podkreślił wiceprezes HS.

Spółka PZL Wrocław powstała w 2004 r. Wydzielono i skoncentrowano w niej podstawowej działalności i majątek produkcyjny PZL-Hydral. ARP i HS w 2009 r. rozpoczęły negocjacje w sprawie prywatyzacji. 7 września 2010 r. podpisano umowę przedwstępną.

tk

KOMENTARZ BIBUŁY : Dopowiemy tylko, że firma Hamilton Sundstrand jest jedną z największych na świecie tzw. globalnych korporacji, zajmujących się produkcją i technologicznym wyposażeniem szeroko pojętego rynku awiacji, głównie w segmencie militarnym, w tym agencji przestrzeni kosmicznej NASA. Kluczowe wyroby firmy znajdują się niemal w każdym najbardziej zaawansowanym statku powietrznym na świecie, od Airbusa A380 (gdzie zamontowanych jest 13 głównych systemów tego samolotu pochodzących z firmy Hamilton Sundstrand), przez Boeinga 787 Dreamliner, Embraera 170/190, aż po wojskowe myśliwce F-35. Główna siedziba firmy mieści się w stanie Connecticut. Roczny obrót sięga 4 miliardów dolarów.

Oddając kolejny polski zakład – tym razem lotniczy – rząd sprawujący władzę w Polsce (bowiem nie jest “rząd polski”), pozbawia Polskę i Polaków realnego wpływu na rozwój Kraju, na obronność Polski, na dobro i bezpieczeństwo Polaków. No, ale dzieje się to za przyzwoleniem tychże Polaków, których większość uległa (mówmy otwarcie) zidioceniu.

Za: Polskie Radio | http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/287350,Wroclaw-Amerykanie-kupili-firme-lotnicza | Wrocław: Amerykanie kupili firmę lotniczÄ… Agencja Rozwoju Przemysłu (APR) sprzedała PZL Wrocław amerykańskiej firmie Hamilton Sundstrand (HS).

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content