Quebec: w przedszkolach nie wolno śpiewać kolęd

Minister ds. rodziny we francuskojęzycznej prowincji Quebec w Kanadzie, Yolande James zabroniła placówkom przedszkolnym subsydiowanym z budżetu państwa, eksponowania symboliki religijnej i pielęgnowania tradycji religijnych. Trzylatki w tym roku zamiast śpiewać piękne kolędy, śpiewają ballady Crosby’ego.

Zgodnie z wytycznymi rządu, zmierzającego do eliminacji symboliki religijnej ze sfery publicznej, w placówkach subsydiowanych z budżetu państwa nie można eksponować symboli religijnych (np. krzyży), pielęgnować tradycji religijnych i obchodzić typowo religijnych świąt. Stąd w tym roku przedszkola, które nie chcą stracić dopłat państwowych, nie mogą urządzać dekoracji bożonarodzeniowych z Jezuskiem w żłóbku, Maryją i Józefem. Nie mogą też urządzać jasełek ani śpiewać kolęd.

Co prawda, wytyczne ministerstwa ds. rodziny pozwalają na odwiedzanie tego typu placówek przez kapłanów katolickich, jednak nie mogą oni mówić o tradycji i istocie Bożego Narodzenia.

– Chcę, aby młodzi mieszkańcy Quebec-u, którzy uczęszczają do przedszkoli, wychowywani byli w duchu otwartości na innych i na różnorodność – podkreśliła minister James.

Minister zleciła ścisłą kontrolę placówek przedszkolnych, w których utrzymanie dzieci jest w 85 proc. pokrywane z budżetu prowincji. W tym celu potroiła liczbę inspektorów, mających wizytować przedszkola.

Decyzją minister oburzeni są rodzice i wspólnoty religijne, ale ze względu na obawę utraty funduszy skrupulatnie podporządkowują się nowym wytycznym. Jak pisze gazeta „The Post and Mail”, „Rada Rodziców salezjańskiego przedszkola w Montrealu była tak przerażona perspektywą utraty subsydiów rządowych, że zdecydowała się na zastosowanie do wytycznych minister o laicyzacji na sześć miesięcy przed ich wprowadzeniem”.

– Od trzydziestu lat istnienia nie indoktrynujemy dzieci – żali się siostra Rousselle z przedszkola Don Bosco w Montrealu – jednak świętowanie Bożego Narodzenia bez możliwości mówienia o Jezusie, to nie Boże Narodzenie.

Zgodne z nowymi instrukcjami minister, księża katoliccy oraz muzułmańscy i żydowscy duchowni mogą odwiedzać przedszkola, jednak nie wolno im podczas tych wizyt poruszać kwestii religijnych.

Przedstawiciele wspólnot religijnych są oburzeni tym, co zrobił rząd. Rada Muzułmańska zapowiedziała, że złoży pozew z powodu dyskryminacji i uniemożliwiania wspólnotom religijnym wychowywania dzieci w duchu wartości i zasad, które są drogie tym wspólnotom.

Nowe wytyczne dot. laicyzacji placówek przedszkolnych obowiązują od czerwca tego roku.

Źródło: CWN, The Globe and Mail, AS

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,6372,2,0,1,I,informacje.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content