Aktualizacja strony została wstrzymana

Powstał pierwszy białoruski armator

W połowie grudnia poinformowano o powołaniu pierwszego, białoruskiego armatora – Belmorflot, który będzie zajmował się żeglugą morską.

Głównym udziałowcem, posiadającym 70% akcji będzie Zepter Group, pozostałe 30% należy do innych, nieujawnionych zagranicznych podmiotów. Zepter planuje zainwestowanie 100 mln $, w tym zakup nowych statków, które mają powstać w stoczniach chińskich i chorwackich.

Na początek swej działalności Belmorflot wyczarterował parę masowców: Katarina (27 000 dwt) i Karolina (35 000 dwt). Pierwszy z nich ładuje obecnie nawozy w Kłajpedzie i jeszcze w tym roku wyruszy w podróż do Brazyli, jako pierwszy statek w barwach Belmorflot.

Alexander Belousov – przewodniczący Rady Nadzorczej Bermorflot powiedział na konferencji w dniu 16.12.2010 r., iż „(…) Głównym rynkiem dla nas jest Ameryka Łacińska, Wenezuela, Brazylia i Kuba. Statki będą pływały w tamtym kierunku  i wracały w rejon Bałtyku. Region ten jest wygodny dla nas w warunkach handlowych, w ramach operacji statków i zabezpieczeń. W przyszłości planujemy współpracę na chińskim rynku”. Belousov dodał,  że inwestycja w białoruską flotę handlową  powinna zwrócić się w ciągu 10 lat.

„Dziś dziesiątki międzynarodowych spółek morskich z Ameryki, Niemiec, Francji, Polski, Norwegii i innych państw obsługują operacje wywozu i przywozu towarów z Białorusi. To są setki statków do różnych celów i różnej nośność.  Własna flota pomoże zapewnić  niezależności Białorusi w zakresie handlu zagranicznego i usług morskich, stworzyć nowe miejsca pracy, rozwijać potencjał tranzytu i zapewnić większe przychody w walucie obcej. Szacunkowo, nasz eksport i import  ładunków przewożonych drogą morską wynosi około 20 milionów ton. Ponadto białoruska kolei transportuje około 40-50 milionów ton ładunków przez porty bałtyckie, a następnie do Ameryki Łacińskiej, czy na Morze Śródziemne.” – mówi Alexander Belousov.

Mówiąc o zagadnieniach dotyczących specjalistycznego personelu, Alexander Belousov powiedział, że nie ma żadnych problemów, ponieważ na Białorusi jest wielu marynarzy, którzy mają doświadczenie w pracy na statkach handlowych. Na początku jednak załogi będą mieszane,  białorusko-chorwackie,  ponieważ Chorwacja została dla tego projektu partnerem strategicznym, ale w przyszłości planowane jest tworzenie załóg w pełni białoruskich.

Z kolei wiceprzewodniczący grupy Zepter, członek rady nadzorczej Belmorflot Vibor Mulic zauważył że przedsiębiorstwo zdecydowało się rozwijać działalność na Białorusi głównie z tego powodu, że klimat dla przedsiębiorczości w kraju poprawił się znacząco w ostatnich latach. „Białoruś jest jednym z państw, gdzie warunki dla inwestorów są najbardziej korzystne w Europie” – podkreślił V.Mulic.

RW

Źródło: http://www.export.by/en/?act=news&mode=view&id=26958&page=2; www.portalmorski.pl

Za: Mysl.pl | http://www.mysl.pl/?module=content&m=10&art_id=1627&more=more

Skip to content